Sort by

Fritz Lewis has logged 36 entries for films during April 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★
Edit this entry  
29
The Vanishing

The Vanishing

1988
×
★★★
Edit this entry  
28
The Void

The Void

2016
×
★★★½
Edit this entry  
27
Falling Down

Falling Down

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Sabotage

Sabotage

1936
×
★★★★
Edit this entry  
23
Free Fire

Free Fire

2016
×
★★★½
Edit this entry  
22
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Three Colours: Red

Three Colours: Red

1994
×
★★★★
Edit this entry  
21
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Baraka

Baraka

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Three Colours: White

Three Colours: White

1994
×
★★★½
Edit this entry  
20
The King of Kong: A Fistful of Quarters

The King of Kong: A Fistful of Quarters

2007
×
Edit this entry  
18
Three Colours: Blue

Three Colours: Blue

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Dark Days

Dark Days

2000
×
Edit this entry  
17
The Fate of the Furious

The Fate of the Furious

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Eye Contact

Eye Contact

2015
×
Edit this entry  
15
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
As Tears Go By

As Tears Go By

1988
×
★★★★
Edit this entry  
14
Attack the Block

Attack the Block

2011
×
★★★
Edit this entry  
14
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★
Edit this entry  
11
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1993
×
Edit this entry  
10
Castello Cavalcanti

Castello Cavalcanti

2013
×
Edit this entry  
10
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★
Edit this entry  
07
Hotel Chevalier

Hotel Chevalier

2007
×
Edit this entry  
07
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★
Edit this entry  
03
Irreversible

Irreversible

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
The Freshman

The Freshman

1990
×
★★★
Edit this entry  
02
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1941
×
★★★½
Edit this entry