RSS feed for Nick
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Our Time

Our Time

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Career Girls

Career Girls

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Mother

Mother

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
White Water Summer

White Water Summer

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Free Solo

Free Solo

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
John Wick: Chapter 3 – Parabellum

John Wick: Chapter 3 – Parabellum

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Border

Border

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mr. Nice Guy

Mr. Nice Guy

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
High Life

High Life

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Godzilla, Mothra and King Ghidorah: Giant Monsters All-Out Attack

Godzilla, Mothra and King Ghidorah: Giant Monsters All-Out Attack

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Fighting in the Age of Loneliness

Fighting in the Age of Loneliness

2018
×
★★★
Edit this entry  
27
Romeo Is Bleeding

Romeo Is Bleeding

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
V/H/S/2

V/H/S/2

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Hardware

Hardware

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Bellboy

The Bellboy

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Police Story 3: Super Cop

Police Story 3: Super Cop

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Doppelganger

Doppelganger

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Tango & Cash

Tango & Cash

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Christine

Christine

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
John Wick: Chapter 3 – Parabellum

John Wick: Chapter 3 – Parabellum

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Bull Durham

Bull Durham

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Psycho II

Psycho II

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Light Sleeper

Light Sleeper

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Suzhou River

Suzhou River

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Congo

Congo

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
To Sleep with Anger

To Sleep with Anger

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
The Victim

The Victim

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Drunken Tai Chi

Drunken Tai Chi

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Dragon Fist

Dragon Fist

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★
Edit this entry  
02
Heart of the Dragon

Heart of the Dragon

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Cutter's Way

Cutter's Way

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Multiplicity

Multiplicity

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Akira

Akira

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Dark Tower

The Dark Tower

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Magic

Magic

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ninja: Shadow of a Tear

Ninja: Shadow of a Tear

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dragons Forever

Dragons Forever

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Brimstone & Treacle

Brimstone & Treacle

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Hellboy

Hellboy

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Goodnight Mommy

Goodnight Mommy

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Leviathan

Leviathan

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Texas Chainsaw Massacre

The Texas Chainsaw Massacre

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
A Land Imagined

A Land Imagined

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ninja Scroll

Ninja Scroll

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry