• Cosmopolis

    Cosmopolis

    ★★★★★

    “You wanted me to be a helpless robot solider, but all I could be was helpless”

    I genuinely believe that there isn't a single line in this film that doesn't hold an astronomical amount of weight in the grand scheme of the film’s meaning. At the risk of sounding hyperbolic I have never encountered a script so intensely focused and meticulously planned. In my spur of the moment note taking I found myself picking up on new concepts, themes, and…

  • Unfriended: Dark Web

    Unfriended: Dark Web

    ★★★★★

    I sadly will never stop championing this movie despite seemingly being one of the only people that feels so strongly about it, but weirdly enough I'm willing to die on this hill.

    I won't overstay my welcome by trying to provide some intellectual reading of this very surface level cyber thriller(although I do think it's very clever for what it is), my argument is mostly just in defense of the most common complaints I see mounted against it. The most…

  • Videodrome

    Videodrome

    ★★★★

    Low 4, definitely a rating that might fluctuate over time. I'm struggling to pinpoint exactly why this didn't resonate with me more than it did. I enjoyed it for sure, the Cronenberg feel was strong and it had the fascinating concepts in place to be as thought provoking as Cosmopolis, and Naked Lunch. But for me it seemed like a collection of ideas that just weren't put together carefully enough to provide a satisfying cronenbergian experience. This is one I'll…

  • Bay of Angels

    Bay of Angels

    ★★★

    Demy nails the portrayal of the shared chronic gambling addiction between the two protagonists. When they're riding the highs it's signified by the insertion of Michael LeGrand's epic-sounding score, and when they're at their lows you see the struggle of poverty, and them scrapping to get back to the top searching for anyone kind enough to pity them.

    One interesting thing I noticed about this film is how Demy chose to show the romance between Fournier and Jackie. Choosing to…

  • The Matrix Revolutions

    The Matrix Revolutions

    ★★★★½

    The growing idea that there isn't merit in large scale action is a trend in modern day film criticism that I will never understand. What makes a grand film taken up by beautiful CGI creations and some of the most incredible action set pieces to ever exist more valid than a typical Letterboxd-core film?

    Matrix Revolutions is a journey into a bright and prosperous future, but viewed in two ways. Through Neo's eyes this is optimistic, he is the most…

  • The Matrix Reloaded

    The Matrix Reloaded

    ★★★★½

    Undeniably more convoluted than the prior entry in the series, also feels less complete, but that's obvious for a film that has essentially been cut in half in favor of a cliffhanger. Although it at times feels muddled, story is a bit all over the place with loads of subplots running in the background, many unfortunately taking a backseat when they could have been interesting(more of the architect could've been incredible), I can't help but love what I see.

    While…

  • Speed Racer

    Speed Racer

    ★★★★★

    When I really think about it, accounting for all the "essentials" that I've watched, accounting for all my personal, sometimes mindset-altering favorite films, accounting for the films that I feel are so perfectly made, nothing(really) comes close to matching this film in terms of how purely happy it makes me. Like, I don't praise this as some masterpiece on all fronts, it has some Wachowski-brand questionable writing that is like "I'm going to tell you exactly what I'm gonna do…

  • Cloud Atlas

    Cloud Atlas

    ★★★★

    Has to be one of the most carefully crafted pieces of work of the decade. Regardless of how high the stakes are in each storyline, each one has the same amount of urgency and is treated as equal in importance.

    The Wachowski's and Tom Tykwer managed to make the beginning of a revolution in Neo-Seoul feel equally as important as the elderly captives of the Aurora House escaping, and that deserves praise. The six parallel yet entirely unique storylines flow…

  • Targets

    Targets

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    “I want to show you something... my kind of horror isn’t horror anymore.”

    ...no ones afraid of a painted monster.”

    Oh Orlok, how wrong you are.

    “Is that what I was afraid of?”

    The calm before the storm but it’s never calm. The second I saw Bobby in that gun shop with Orlok in his crosshairs I was on edge. Every knock on Orlok’s door, every time Bobby’s family walked into the room, every time we got a menacing close…

  • Mishima: A Life in Four Chapters

    Mishima: A Life in Four Chapters

    ★★★½

    "I come out on the stage determined to make
    people weep. Instead, they burst out laughing."

    "...I don't think they even heard me."

    A completely one of a kind biopic that I put off experiencing for a long, long time. Glad I finally got to experience it. Debated between a 3.5 and 4 star for a long time, but I feel this is appropriate for how much it varied for me. I attribute that to how I couldn't really connect…

  • The Last Movie

    The Last Movie

    ★★★

    Somehow feels meticulously crafted and chopped up and messy at the same time. A much more challenging film to describe than it is to understand, though all over the place and surprisingly surreal, I think I knew what was happening for the entire runtime. Only fitting that the wikipedia plot synopsis for this film is the size of a letterboxd blurb and literally says "this article needs an improved plot summary".

    I fully appreciate what the film is going for,…

  • Little Shop of Horrors

    Little Shop of Horrors

    ★★★★

    "TOUGH TITTY"