Sort by

TheDionysiac has logged 369 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Gosford Park

Gosford Park

2001
×
★★★★
Edit this entry  
25
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Burial Ground

Burial Ground

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Reindeer's Journey

A Reindeer's Journey

2018
×
★★★
Edit this entry  
18
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Report

The Report

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1946
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Edit this entry  
13
Streets of Fire

Streets of Fire

1984
×
★★★
Edit this entry  
13
Dead & Buried

Dead & Buried

1981
×
★★★
Edit this entry  
12
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Amazing Grace

Amazing Grace

2018
×
★★½
Edit this entry  
10
Cold Case Hammarskjöld

Cold Case Hammarskjöld

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Xtro

Xtro

1982
×
★★★
Edit this entry  
09
After Hours

After Hours

1985
×
★★★
Edit this entry  
08
Marianne & Leonard: Words of Love

Marianne & Leonard: Words of Love

2019
×
★★★
Edit this entry  
05
The New York Ripper

The New York Ripper

1982
×
★★★★
Edit this entry  
04
Night of the Juggler

Night of the Juggler

1980
×
★★★½
Edit this entry  
04
Without Warning

Without Warning

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
Read the review Edit this entry  
03
Cruising

Cruising

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Ms .45

Ms .45

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Polyester

Polyester

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Downton Abbey

Downton Abbey

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Excalibur

Excalibur

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★½
Edit this entry  
01
Vice Squad

Vice Squad

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Fall

The Fall

2019
×
Read the review Edit this entry  
30
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★
Edit this entry  
30
The Last Movie

The Last Movie

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Wild Rose

Wild Rose

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
We Have Always Lived in the Castle

We Have Always Lived in the Castle

2018
×
★★
Edit this entry  
24
McCabe & Mrs. Miller

McCabe & Mrs. Miller

1971
×
★★★
Edit this entry  
23
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry