Brian has logged 409 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★★
Edit this entry  
29
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Craft: Legacy

The Craft: Legacy

2020
×
Edit this entry  
27
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★★½
Edit this entry  
26
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★★
Edit this entry  
24
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★★
Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Karate Kid

The Karate Kid

1984
×
★★★★
Edit this entry  
22
Noelle

Noelle

2019
×
★★★
Edit this entry  
22
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Fatman

Fatman

2020
×
★★★
Edit this entry  
21
Jack Reacher: Never Go Back

Jack Reacher: Never Go Back

2016
×
★★½
Edit this entry  
20
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
19
21 Bridges

21 Bridges

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★★
Edit this entry  
18
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★½
Edit this entry  
17
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Resident Evil: Apocalypse

Resident Evil: Apocalypse

2004
×
★★★
Edit this entry  
16
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Edit this entry  
12
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★½
Edit this entry  
12
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Bill & Ted Face the Music

Bill & Ted Face the Music

2020
×
★★★½
Edit this entry  
06
House on Haunted Hill

House on Haunted Hill

1999
×
★★★
Edit this entry  
05
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Atlantis: The Lost Empire

Atlantis: The Lost Empire

2001
×
★★★
Edit this entry  
05
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★
Edit this entry  
04
Bloodshot

Bloodshot

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Inner Workings

Inner Workings

2016
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★
Edit this entry  
01
Dolittle

Dolittle

2020
×
★½
Edit this entry  
29
Coco

Coco

2017
×
★★★★
Edit this entry  
29
Downtown

Downtown

2019
×
★★★½
Edit this entry  
28
Twilight

Twilight

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★
Edit this entry  
26
Sunnyside

Sunnyside

1919
×
★★★★
Edit this entry