RSS feed for John
  • Antichrist

    Antichrist

    ★★★½

    'Antichrist' is one of the, if not the most controversial movie ever made. It's scenes of gratuitous violence, gore, and graphic sexual content have polarized audiences since its release in 2009. Many people seem to praise this film as Von Trier's masterpiece, while others see it as nothing more than an exercise of Von Trier's own inflated ego. I've loved the two other Von Trier films I have seen (2018's 'The House That Jack Built and 2011's 'Melancholia'), I think…

  • Happy New Year, Colin Burstead

    Happy New Year, Colin Burstead

    ★★★★

    'Happy New Year, Colin Burstead' is the latest film from Ben Wheatley, and proves much different than his earlier creative endeavors such as 2016's 'Free Fire' and 2015's 'High-Rise.' This time around, Wheatley follows an extended family spending their New Year's party at a manor, where tensions arise among the many family members.

    This is probably the best of Wheatley's work (that I have seen), blending sharp, Martin McDonagh-esque dialogue with real, human characters to craft a truly superb piece…

  • The Cell

    The Cell

    ★★★

    'The Cell' is Tarsem Singh's first feature film, starring Jennifer Lopez and Vince Vaughn and is a pretty mixed bag overall. The best thing about Tarsem Singh's other films is his creativity, which remains the greatest attribute of this film as well. 'The Cell' brims with creativity and originality, with some pretty great special effects at times and some truly spectacular imagery.

    However, this also brings out the worst part of Tarsem Singh's films: they're all incredibly self-indulgent, and are…

  • Despicable Me 2

    Despicable Me 2

    ½

    I can't imagine a bigger awards snub in history than this movie not winning every single razzie award.

  • Green Book

    Green Book

    ★★½

    John's Oscars:

    Best Picture:
    You Were Never Really Here (Winner)
    First Man
    The House That Jack Built
    Under the Silver Lake
    Annihilation
    Mandy
    American Animals
    Mission Impossible: Fallout

    Best Actor:
    Joaquin Phoenix (You Were Never Really Here) (Winner)
    Matt Dillon (The House That Jack Built)
    Ryan Gosling (First Man)
    Nicolas Cage (Mandy)
    Willem Dafoe (At Eternity's Gate)

    Best Actress:
    Olivia Colman (The Favourite) (Winner)
    Natalie Portman (Annihilation)
    Viola Davis (Widows)
    Toni Collette (Hereditary)
    Charlize Theron (Tully)

    Best Director:
    Lynne Ramsay…

  • Vox Lux

    Vox Lux

    ★★★

    'Vox Lux' is the second film directed by Brady Corbet that I have seen, after the great 'Childhood of a Leader' in 2015. That film was subtle and controlled, yet still carried the passion of an extremely promising director. And while 'Vox Lux' still carries a lot of the good direction on display in his first film, 'Lux' is way too on the nose to be anything truly meaningful in the end.

    The film's, and by extent Corbet's thoughts on…

  • The House That Jack Built

    The House That Jack Built

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    I hate the fact that practically every major awards ceremony decided to ignore this masterpiece. Yes, Rami Malek is very good in the otherwise kinda shitty Bohemian Rhapsody. But it was still a performance, where he was playing someone else. After watching 'The House that Jack Built,' I worry that Matt Dillon may very well be a serial killer, due to the otherworldly level of naturalism he brings to the role.

    Upon first viewing, I largely believed many of the…

  • Ralph Breaks the Internet

    Ralph Breaks the Internet

    ★★

    Literally every single character in this movie annoyed the shit out of me.

  • Overlord

    Overlord

    ★★★

    I've been excited for this movie as long as I can remember. Before the trailer released last summer, I had heard nothing but rumors. Rumors of it being a secret Cloverfield movie, rumors of truly crazy footage shown at cinemacon, rumors that this movie was off-the-walls batshit crazy. And then that trailer dropped in July, and the hype levels went through the roof. I've waited and waited and waited, for months, years maybe, for this film to be released. And…

  • At Eternity's Gate

    At Eternity's Gate

    ★★★★

    'At Eternity's Gate' is the new film from Julian Schnabel, a strong yet subtle biopic about the great Vincent Van Gogh. The most noticeable aspect of this film is the cinematography by Benoît Delhomme. The camerawork was much different than expected, going with a more handheld approach than a stream of still, steady shots. In most other films, I have found the handheld approach to be annoying and lazy, however here it is just the opposite. Delhomme's camerawork brings another…

  • Bohemian Rhapsody

    Bohemian Rhapsody

    ★★

    If you've heard anything about this film, you've probably heard how general and cliched it is. I went in expecting it to be quite cliched and quite general. I did not expect it to be this cliched and general. The film is so general that as the band responsible for timeless classics such as 'Don't Stop Me Now' and 'Killer Queen' goes on their first tour across America, the film does not actually specify the legitimate location of the tour,…

  • Polar

    Polar

    Mads Mikkelsen can try all he wants, this movie sucked.