Highest rated films

  • The Grandmaster

    ★★★★½

  • A Touch of Sin

    ★★★★½

  • Stray Dogs

    ★★★★½

  • The Missing Picture

    ★★★★½

  • At Berkeley

    ★★★★½

  • Our Sunhi

    ★★★★½

  • A Spell to Ward Off the Darkness

    ★★★★½

  • The Last Film

    ★★★★½

  • WALL·E

    ★★★★★

  • Seven Samurai

    ★★★★★

  • Ran

    ★★★★★

  • Whisper of the Heart

    ★★★★★

  • The Maltese Falcon

    ★★★★★

  • Dead Man

    ★★★★★

  • Charade

    ★★★★★

  • The Gold Rush

    ★★★★★

  • Stagecoach

    ★★★★★

  • The Man Who Shot Liberty Valance

    ★★★★★

  • Beau Travail

    ★★★★★

  • The Killer

    ★★★★★

  • A Charlie Brown Christmas

    ★★★★★

  • The Big Heat

    ★★★★★

  • Days of Being Wild

    ★★★★★

  • Meet Me in St. Louis

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 408 Films watched
  • 34 Average per month
  • 7.8 Average per week

Milestones

First Film

No Blood Relation

Jan 5

Most Watched

Comrades: Almost a Love Story

twice

Crank

twice

Drug War

twice

Happy Ghost III

twice

Peking Opera Blues

twice

Last Film

Comrades: Almost a Love Story

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
189 films
Action
175 films
Comedy
130 films
Crime
81 films
Romance
77 films
Thriller
76 films
Adventure
43 films
Horror
30 films
Fantasy
30 films
Sci Fi
26 films
Hong Kong
183 films
USA
146 films
France
44 films
Japan
23 films
UK
22 films
Germany
20 films
China
17 films
Taiwan
11 films
South Korea
9 films
Australia
6 films
English
208 films
Cantonese
157 films
Chinese
92 films
French
40 films
Japanese
34 films
Spanish
20 films
Italian
17 films
Russian
13 films
Korean
12 films

Breakdown

2013 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 3 Added 0

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Sean’s most liked review

Wolf Children

★★★★½

Maybe it's just because I hadn't seen my kids in a week, but this totally wrecked me.

More reviews

Sean’s most liked list

The Chinese Cinema

A ranked list of the Chinese-language movies I've seen since November of 2013. This began as an open-ended project about Johnnie To and his contemporaries and influences and has since digressed beyond all recognition.

The new home for the project is here at The Chinese Cinema.

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Harakiri
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

The Truth About Charlie
Average weighted rating:

2.3

Most Popular

The Avengers
Average weighted rating:

3.7

Most Obscure

Happy Ghost II
Average weighted rating:

3.3

Films Sean watched in 2013

  • Comrades: Almost a Love Story
  • Ninja in the Dragon's Den
  • Boys Are Easy
  • I'm No Angel
  • Dragnet Girl
  • The Romancing Star
  • Japanese Girls at the Harbor
  • God of Gamblers II
  • Tricky Brains
  • Casino Raiders
  • All for the Winner
  • A Charlie Brown Christmas
  • Four Weddings and a Funeral
  • Love Actually
  • God of Gamblers
  • She Shoots Straight
  • A Christmas Tale
  • Magnificent Warriors
  • In the Line of Duty 4
  • In the Line of Duty 3
  • Before Midnight
  • Final Justice
  • Aces Go Places V: The Terracotta Hit
  • Meet Me in St. Louis
  • Royal Warriors
  • You Ain't Seen Nothin' Yet
  • All About Ah-Long
  • The Banquet
  • Drinking Buddies
  • Crank
  • Security Unlimited
  • It's a Disaster
  • The Victim
  • Aces Go Places IV: You Never Die Twice
  • Drug War
  • 7 Women
  • Pilgrimage
  • All's Well, Ends Well
  • Spring Breakers
  • They Were Expendable
  • The Hudsucker Proxy
  • At Berkeley
  • Working Class
  • Leviathan
  • Blancanieves
  • The Private Eyes
  • Pain & Gain
  • The World's End
  • Aces Go Places III: Our Man from Bond Street
  • An Autumn's Tale
  • Lady for a Day
  • The Killer
  • Love in a Fallen City
  • The Chess Players
  • Seven Years Itch
  • Computer Chess
  • Aces Go Places II
  • All the Wrong Clues
  • The Contract
  • Prison on Fire
  • Happy Ghost III
  • Monsieur Verdoux
  • The Bonfire of the Vanities
  • Happy Ghost II
  • Peking Opera Blues
  • Aces Go Places
  • A Better Tomorrow II
  • Three Ages
  • Bill & Ted's Excellent Adventure
  • The Happy Ghost
  • The Eighth Happiness
  • Only Yesterday
  • Whisper of the Heart
  • The Red and the White
  • The Big Parade
  • Happy Ghost III
  • 35 Shots of Rum
  • Beau Travail
  • It's the Great Pumpkin, Charlie Brown
  • Ingeborg Holm
  • The Holy Mountain
  • The Enigmatic Case
  • The Day a Pig Fell Into the Well
  • The Intruder
  • Green Snake
  • Obsession
  • The Black Cat
  • Cat People
  • Trouble Every Day
  • Body Double
  • Dark Star
  • Belle Toujours
  • Belle de Jour
  • In the Mouth of Madness
  • Dressed to Kill
  • Poltergeist
  • Room 237
  • Dredd
  • Gravity
  • Solaris
  • Solaris
  • Wolf Children
  • Longing for the Rain
  • Camille Claudel, 1915
  • Grigris
  • The Missing Picture
  • The King's Body
  • Redemption
  • A Touch of Sin
  • The Last Film
  • Distant
  • The Spider's Lair
  • Trap Street
  • Nine Muses of Star Empire
  • New World
  • A Spell to Ward Off the Darkness
  • 3x3D
  • Yumen
  • Our Sunhi
  • Stray Dogs
  • Bends
  • Gebo and the Shadow
  • Good Vibrations
  • The Great Passage
  • Hara-Kiri: Death of a Samurai
  • Millionaires Express
  • Harakiri
  • Blind Detective
  • Nobody's Daughter Haewon
  • Once Upon a Time in America
  • The Roaring Twenties
  • I Can't Sleep
  • Chocolat
  • The Killing
  • The Black Stallion
  • Cherie
  • The Gold Rush
  • Zoolander
  • Smart Blonde
  • Boat People
  • My Heart Is That Eternal Rose
  • A Chinese Ghost Story
  • Seven Samurai
  • The Men Who Tread on the Tiger's Tail
  • Ran
  • After This Our Exile
  • The Grandmaster
  • Crouching Tiger, Hidden Dragon
  • The Happenings
  • A Touch of Zen
  • The Sword
  • He's a Woman, She's a Man
  • Ashes of Time
  • Ip Man 2
  • The Music Box
  • Sons of the Desert
  • Rouge
  • A New Leaf
  • Nomad
  • Full Contact
  • Stagecoach
  • Rio Grande
  • Days of Being Wild
  • As Tears Go By
  • Point Break
  • Gun Crazy
  • Return of the Sentimental Swordsman
  • Hatari!
  • She Wore a Yellow Ribbon
  • Ishtar
  • Straight Shooting
  • WALL·E
  • Logan's Run
  • The Iron Horse
  • Sergeant Rutledge
  • Raining in the Mountain
  • Two Rode Together
  • Just Pals
  • My Darling Clementine
  • The Avengers
  • Wagon Master
  • The Big Trail
  • Two Lovers
  • The 39 Steps
  • Two English Girls
  • The Man Who Shot Liberty Valance
  • Five Element Ninjas
  • The Heroic Ones
  • Vengeance
  • Sneakers
  • Heaven Sword and Dragon Sabre II
  • Return of the One-Armed Swordsman
  • Five Shaolin Masters
  • Whirlpool
  • Fort Apache
  • The Sentimental Swordsman
  • Heaven Sword and Dragon Sabre
  • Shaolin Temple
  • The House of 72 Tenants
  • Boxer Rebellion
  • The Fate of Lee Khan
  • Duel of Fists
  • Tears of the Black Tiger
  • A Touch of Zen

See all 408

World Map

Highly rated films Sean is yet to see

  • No Half Measures: Creating the Final Season of Breaking Bad
  • Hope
  • Short Term 12
  • Grounded: Making The Last of Us
  • Prisoners
  • Bo Burnham: What.
  • 'Til Madness Do Us Part
  • Home from Home – Chronicle of a Vision

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more