Highest rated films

  • Too Many Cooks

    ★★★★★

  • Jauja

    ★★★★★

  • Horse Money

    ★★★★★

  • Hill of Freedom

    ★★★★★

  • National Gallery

    ★★★★★

  • The Midnight After

    ★★★★★

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★½

  • Obvious Child

    ★★★★½

  • Chungking Express

    ★★★★★

  • Sixteen Candles

    ★★★★★

  • The Tale of the Princess Kaguya

    ★★★★★

  • It's Such a Beautiful Day

    ★★★★★

  • Only Yesterday

    ★★★★★

  • Kung Fu Hustle

    ★★★★★

  • The Young Girls of Rochefort

    ★★★★★

  • Cat People

    ★★★★★

  • Meshes of the Afternoon

    ★★★★★

  • An American in Paris

    ★★★★★

  • I Walked with a Zombie

    ★★★★★

  • The 36th Chamber of Shaolin

    ★★★★★

  • Lola

    ★★★★★

  • The Band Wagon

    ★★★★★

  • Duck Amuck

    ★★★★★

  • Dragon Inn

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 412 Films watched
  • 34.3 Average per month
  • 7.9 Average per week

Milestones

First Film

Deceptive Practice: The Mysteries and Mentors of Ricky Jay

Jan 1

Most Watched

Hellzapoppin'

3 times

Pitch Perfect

3 times

Uncertain Relationships Society

twice

The Grand Budapest Hotel

twice

Golden Chicken

twice

Last Film

Uncertain Relationships Society

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
208 films
Comedy
124 films
Action
122 films
Romance
113 films
Adventure
54 films
Thriller
50 films
Music
46 films
Crime
45 films
Fantasy
44 films
Sci Fi
25 films
USA
187 films
Hong Kong
123 films
China
41 films
France
34 films
Germany
26 films
UK
23 films
Japan
18 films
Taiwan
10 films
South Korea
10 films
Italy
7 films
English
238 films
Chinese
93 films
Cantonese
91 films
French
45 films
Japanese
30 films
German
25 films
Spanish
21 films
Italian
16 films
Korean
8 films

Breakdown

2014 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & Studios

Sean’s most liked review

Only Yesterday

★★★★★

Disney won't release this in the US because it acknowledges the existence of menstruation.

But Pom Poko, with its plot centered around the magical powers of giant testicles, gets a fancy DVD release with a BluRay apparently on the horizon.

More reviews

Sean’s most liked list

100 Must-See Chinese-Language Films of the 21st Century

This is a response to this list from Film4 of the 100 Must-See Films of the century so far that only saw fit to include two Chinese language films (and you know which ones).

This list only includes films that I've seen, which means it's inherently limited. I feel I've…

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Stop Making Sense
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Pompeii
Average weighted rating:

2.2

Most Popular

The Grand Budapest Hotel
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Dream of the Red Chamber

Films Sean watched in 2014

  • Uncertain Relationships Society
  • Six by Sondheim
  • It's Such a Beautiful Day
  • The Grand Budapest Hotel
  • Into the Woods
  • The Imitation Game
  • Streets of Fire
  • The Muppet Christmas Carol
  • Remember the Night
  • Love Streams
  • Frozen
  • What's Up, Doc?
  • They All Laughed
  • Hit 2 Pass
  • Clouds of Sils Maria
  • The Babadook
  • Jersey Boys
  • The Kingdom of Dreams and Madness
  • Dune
  • Furious
  • Golden Chicken
  • Coffy
  • Golden Chickensss
  • Actress
  • Anchorman 2: The Legend Continues
  • Choose Me
  • Conan the Destroyer
  • The Cotton Club
  • Conan the Barbarian
  • Revenge of the Nerds
  • Sixteen Candles
  • The Raid 2
  • The Raid
  • Aberdeen
  • Edge of Tomorrow
  • Obvious Child
  • Life Itself
  • Happy Christmas
  • Harper
  • Sholay
  • Awaara
  • The Power of Kangwon Province
  • The Day a Pig Fell Into the Well
  • Turn Left, Turn Right
  • Unbeatable
  • The Eighth Happiness
  • Flash Point
  • The Monkey King
  • Diva
  • Don't Go Breaking My Heart 2
  • Renaldo and Clara
  • Don't Go Breaking My Heart
  • Eat the Document
  • Masked and Anonymous
  • Project A
  • Anna Magdalena
  • Exodus
  • Legend of the Mountain
  • Too Many Cooks
  • Come Drink with Me
  • The Fate of Lee Khan
  • My Lucky Star
  • Hellzapoppin'
  • Duck Amuck
  • Young and Dangerous
  • Jiang Hu: The Triad Zone
  • You Shoot, I Shoot
  • One Nite in Mongkok
  • Russian Ark
  • All the World's Memory
  • Flying Swords of Dragon Gate
  • High Noon
  • Fantasia
  • Cocktail
  • King of Comedy
  • The Wolf of Wall Street
  • The Tale of the Princess Kaguya
  • The Death Curse
  • Beyond the Great Wall
  • So Young
  • The Shopaholics
  • A Better Tomorrow III: Love and Death in Saigon
  • Love Battlefield
  • Little Man, What Now?
  • I Walked with a Zombie
  • Cat People
  • The Body Snatcher
  • Creature from the Black Lagoon
  • The Leopard Man
  • The Vanishing
  • Blind Detective
  • The Nutty Professor
  • Winter Sleep
  • The Midnight After
  • Highway
  • Jauja
  • Welcome to New York
  • Goodbye to Language
  • Mr. Turner
  • Gone Girl
  • Hill of Freedom
  • Two Days, One Night
  • Heaven Knows What
  • Miss and the Doctors
  • Uncertain Relationships Society
  • Horse Money
  • Ballet 422
  • The Owners
  • Listen Up Philip
  • National Gallery
  • The Golden Era
  • La Sapienza
  • The Color Wheel
  • How to Marry a Millionaire
  • Toutes les nuits
  • Ex
  • Down with Love
  • Videodrome
  • Wavelength
  • Casa de Lava
  • Liverpool
  • Love Aaj Kal
  • The Bridge of Arts
  • Accident
  • La Comédie-Française ou L'amour joué
  • Dishonored
  • Belfast, Maine
  • High School
  • Crazy Horse
  • Ballet
  • No Way to Treat a Lady
  • Matewan
  • Strike
  • Shanghai Blues
  • Viva Las Vegas
  • Mission to Mars
  • Ghosts of Mars
  • Rock of Ages
  • Mad Max
  • Piranha
  • Rock 'n' Roll High School
  • Orlando
  • Pitch Perfect
  • Tempting Heart
  • 20 30 40
  • Kung Fu Hustle
  • Goddess of Mercy
  • Raining in the Mountain
  • The Postmodern Life of My Aunt
  • The Valiant Ones
  • Come Drink with Me
  • Stop Making Sense
  • Lucy
  • Guardians of the Galaxy
  • Indiscreet
  • The Fate of Lee Khan
  • House of Flying Daggers
  • Dragon Inn
  • Legend of the Mountain
  • Sons of the Good Earth
  • The Story of Sue San
  • The Grass Is Greener
  • Painted Skin
  • Jackie Brown
  • Isabella
  • Oxhide
  • Golden Chicken 2
  • The Enchanting Shadow
  • Dream of the Red Chamber
  • Devils on the Doorstep
  • Summer Palace
  • Empress Wu Zetian
  • He Ain't Heavy, He's My Father
  • Golden Chicken
  • Full Alert
  • Enough Said
  • Love in the Buff
  • Love in a Puff
  • Sophie's Revenge
  • The Road to Glory
  • Gung Ho
  • Crimson Tide
  • The Criminal Code
  • The Breaking Point
  • Come and Get It
  • The Barefoot Contessa
  • Napoleon
  • Hellzapoppin'
  • Primary Colors
  • The Young Girls of Rochefort
  • Lola
  • Lola
  • Une Chambre en Ville
  • Maurice
  • French Cancan
  • The Fury
  • They Came Together
  • Anne of the Indies
  • The House of Mirth
  • Christmas Holiday
  • The Driver
  • Snowpiercer
  • Virgin Stripped Bare by Her Bachelors
  • Transformers: The Premake

See all 412

World Map

Highly rated films Sean is yet to see

  • Over the Garden Wall
  • One Direction: Where We Are – The Concert Film
  • Mommy
  • Olive Kitteridge
  • The Salt of the Earth
  • Interstellar
  • Black Mirror: White Christmas
  • Memory of the Camps

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more