Highest rated films

  • World of Tomorrow

    ★★★★★

  • The Assassin

    ★★★★★

  • In Jackson Heights

    ★★★★★

  • 88:88

    ★★★★★

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★½

  • Carol

    ★★★★½

  • Mistress America

    ★★★★½

  • Blackhat

    ★★★★½

  • Star Wars

    ★★★★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★★

  • The Wizard of Oz

    ★★★★★

  • A Trip to the Moon

    ★★★★★

  • The Age of Innocence

    ★★★★★

  • Only Yesterday

    ★★★★★

  • The Last of the Mohicans

    ★★★★★

  • Hard Boiled

    ★★★★★

  • Pather Panchali

    ★★★★★

  • The Killer

    ★★★★★

  • The Color of Pomegranates

    ★★★★★

  • The Adventures of Robin Hood

    ★★★★★

  • The Green Ray

    ★★★★★

  • The Lady Eve

    ★★★★★

  • Millennium Mambo

    ★★★★★

  • News from Home

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 371 Films watched
  • 30.9 Average per month
  • 7.1 Average per week

Milestones

First Film

Company

Jan 2

Most Watched

Pitch Perfect 2

twice

Alexander

twice

Mistress America

twice

Star Wars

twice

The Assassin

twice

Last Film

Eddie Murphy: Delirious

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
180 films
Comedy
92 films
Action
92 films
Romance
70 films
Thriller
55 films
Adventure
48 films
Documentary
45 films
Crime
43 films
History
33 films
Sci Fi
30 films
USA
183 films
France
51 films
Hong Kong
48 films
UK
44 films
China
30 films
Germany
20 films
Taiwan
16 films
Japan
15 films
Italy
10 films
South Korea
9 films
English
247 films
Chinese
63 films
French
37 films
Cantonese
34 films
Spanish
21 films
Japanese
21 films
Italian
20 films
Korean
11 films
German
11 films

Breakdown

2015 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & Studios

Sean’s most liked review

Jupiter Ascending

★★★★

I don't know what to make of a world that rejects this and adores every Marvel movie. Things don't make sense to me.

More reviews

Sean’s most liked list

Top (East) Asian Films of the Decade (So Far)

Piggybacking off the poll put together by Kevin B. Lee at Fandor earlier this year, The Dissolve released a big list of their Top 50 Films of the Decade so far. Unsurprisingly, but nonetheless disappointingly, (East) Asian cinema went wholly unrepresented (there were a pair of Iranian films included, which…

More lists

Highs and Lows

Highest Average

The Empire Strikes Back
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Jupiter Ascending
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

Mad Max: Fury Road
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Magicarena

Films Sean watched in 2015

  • Eddie Murphy: Delirious
  • Chi-Raq
  • A Pistol for Ringo
  • Silver Linings Playbook
  • Girlhood
  • Help!
  • The Hateful Eight
  • Bone Tomahawk
  • Concussion
  • Pitch Perfect 2
  • Magic Mike XXL
  • Heart of a Dog
  • Experimenter
  • Mojin: The Lost Legend
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Sisters
  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
  • Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
  • Far from the Madding Crowd
  • Nightmare Alley
  • Alexander
  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
  • Macbeth
  • Amy
  • Return of the Jedi
  • The Mend
  • Mistress America
  • Tangerine
  • The Crossing II
  • Hitchcock/Truffaut
  • Tattooed Life
  • For a Few Dollars More
  • Carol
  • Spotlight
  • Creed
  • Brooklyn
  • Star Wars
  • Rocky Balboa
  • Rocky V
  • The Man Who Saves The World
  • Ex Machina
  • Aloha
  • By the Sea
  • In Jackson Heights
  • Judy Judy Judy
  • Here's to the Future!
  • Moana
  • Samurai Assassin
  • Not Reconciled
  • Major Dundee
  • The Heroes of Telemark
  • A Girl in Every Port
  • Hatari!
  • The Peanuts Movie
  • A Day in the Country
  • French Cancan
  • Tokyo Olympiad
  • Yakuza Apocalypse
  • The Assassin
  • A Ballerina's Tale
  • The Empire Strikes Back
  • Beetlejuice
  • Planet of the Vampires
  • Goke, Body Snatcher from Hell
  • Steve Jobs
  • Star Wars
  • Sicario
  • The Martian
  • Crimson Peak
  • The Face of Fu Manchu
  • Bridge of Spies
  • Poor Little Rich Girl
  • Dizzy Gillespie
  • Skeleton Frolics
  • The Haunted House
  • The Skeleton Dance
  • The Witches of Eastwick
  • Je, Tu, Il, Elle
  • News from Home
  • Le Bonheur
  • Kill Zone 2
  • 88:88
  • The Wizard of Oz
  • Exodus: Gods and Kings
  • Regarding Susan Sontag
  • Mountains May Depart
  • The Treasure
  • Taxi
  • 45 Years
  • Murmur of the Hearts
  • My Golden Days
  • Argentina
  • The Dream of Shahrazad
  • Magicarena
  • Wondrous Boccaccio
  • Mustang
  • Kaili Blues
  • The Assassin
  • Topophilia
  • The Exquisite Corpus
  • Love Is All
  • Right Now, Wrong Then
  • Already Tomorrow in Hong Kong
  • Port of Call
  • The Forbidden Room
  • A Tale of Three Cities
  • Dead Slow Ahead
  • Arabian Nights: Volume 3, The Enchanted One
  • Alice in Earnestland
  • The Thoughts That Once We Had
  • A Matter of Interpretation
  • Arabian Nights: Volume 2, The Desolate One
  • The Pearl Button
  • Li Wen at East Lake
  • Paradise
  • Weekend
  • The Mirror
  • The Soong Sisters
  • Office
  • Police, Adjective
  • The Civil War
  • Dragon Blade
  • The Visit
  • Go Away Mr. Tumor
  • The Transporter Refueled
  • Transporter 2
  • Queen of Earth
  • The Transporter
  • Digging for Fire
  • The Lion in Winter
  • Journey to Italy
  • Memories of the Sword
  • She's Funny That Way
  • Trouble in Mind
  • The Age of Innocence
  • Last Hurrah for Chivalry
  • Neo Tokyo
  • Bullet in the Head
  • Windtalkers
  • Man of Aran
  • Paycheck
  • The Dragon Tamers
  • Face/Off
  • Princess Chang-Ping
  • Shaun the Sheep Movie
  • Just Heroes
  • Red Cliff
  • Laughing Times
  • The Young Dragons
  • Sense and Sensibility
  • The Crossing
  • Reign of Assassins
  • Oki's Movie
  • Hard Target
  • Broken Arrow
  • Ant-Man
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • The Look of Silence
  • Hard Boiled
  • The Sound of Music
  • The Killer
  • Middlemarch
  • Wild City
  • X: The Man with the X-Ray Eyes
  • The Green Ray
  • The Good Fairy
  • Unfaithfully Yours
  • The Power and the Glory
  • The Palm Beach Story
  • Trainwreck
  • 7 Days in Hell
  • The Lady Eve
  • Hail the Conquering Hero
  • The Miracle of Morgan’s Creek
  • Songs from the Second Floor
  • Summer Interlude
  • Sullivan's Travels
  • Christmas in July
  • The Great McGinty
  • The Story of a Discharged Prisoner
  • The Adventures of Robin Hood
  • Emma
  • Blackhat
  • A Better Tomorrow
  • Temple of the Red Lotus
  • Swordsman III: The East Is Red
  • Love in a Puff
  • Pride and Prejudice
  • Lava
  • Inside Out
  • The Fifth Element
  • The Wolfpack
  • Mad Max 2
  • The Chinese Mayor
  • ¡Que Viva México!
  • Eisenstein in Guanajuato
  • Sleeping with Other People
  • Eden
  • The Cave of the Silken Web
  • The Cave of the Silken Web
  • The Spider and the Butterfly
  • Gertie the Dinosaur
  • A Trip to the Moon
  • The Love Nest

See all 371

World Map

Highly rated films Sean is yet to see

  • Taylor Swift: The 1989 World Tour - Live
  • The Jinx: The Life and Deaths of Robert Durst
  • The Second Mother
  • John Mulaney: The Comeback Kid
  • This Is England '90
  • Cássia
  • Embrace of the Serpent
  • Room

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more