Highest rated films

  • Paterson

    ★★★★★

  • Toni Erdmann

    ★★★★★

  • Love & Friendship

    ★★★★★

  • A Quiet Passion

    ★★★★★

  • The Hedonists

    ★★★★★

  • Moonlight

    ★★★★½

  • Manchester by the Sea

    ★★★★½

  • Sully

    ★★★★½

  • My Neighbor Totoro

    ★★★★★

  • Singin' in the Rain

    ★★★★★

  • Yi Yi

    ★★★★★

  • A Brighter Summer Day

    ★★★★★

  • Whisper of the Heart

    ★★★★★

  • The General

    ★★★★★

  • Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

    ★★★★★

  • The Big Sleep

    ★★★★★

  • Tropical Malady

    ★★★★★

  • Chimes at Midnight

    ★★★★★

  • Syndromes and a Century

    ★★★★★

  • A Touch of Zen

    ★★★★★

  • It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

    ★★★★★

  • Broken Blossoms

    ★★★★★

  • Ashes of Time

    ★★★★★

  • Distant Voices, Still Lives

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 335 Films watched
  • 27.9 Average per month
  • 6.4 Average per week

Milestones

First Film

Bāhubali: The Beginning

Jan 1

Most Watched

Three

3 times

Dragon Inn

twice

A Brighter Summer Day

twice

Singin' in the Rain

twice

Love & Friendship

twice

Last Film

Whisper of the Heart

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
182 films
Action
90 films
Comedy
62 films
Crime
53 films
Romance
50 films
Thriller
46 films
Adventure
25 films
Documentary
24 films
Fantasy
24 films
Mystery
21 films
USA
130 films
Hong Kong
67 films
France
43 films
China
33 films
Japan
27 films
UK
25 films
Thailand
23 films
Germany
21 films
Taiwan
14 films
Canada
14 films
English
190 films
Cantonese
58 films
Chinese
54 films
Japanese
33 films
Thai
28 films
French
26 films
Spanish
16 films
Korean
8 films
German
7 films

Breakdown

2016 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & Studios

Sean’s most liked review

O.J.: Made in America

★★★★

Can't believe you all gave five stars to a documentary that crops and zooms archival 1.33 footage to fit a 16x9 TV screen.

More reviews

Sean’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

A Brighter Summer Day
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

From Vegas To Macau III
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

La La Land
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Somewhere in Kamakura

Films Sean watched in 2016

  • Whisper of the Heart
  • When Harry Met Sally...
  • Resident Evil: Retribution
  • Resident Evil: Afterlife
  • Resident Evil: Extinction
  • Resident Evil: Apocalypse
  • Resident Evil
  • Merry Christmas
  • Carrie Fisher: Wishful Drinking
  • Sing
  • Sense8: A Christmas Special
  • Garfunkel and Oates: Trying to be Special
  • 13th
  • Star Trek Beyond
  • Ae Dil Hai Mushkil
  • The Wasted Times
  • A Bigger Splash
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • The Fits
  • Tower
  • Hell or High Water
  • JFK
  • Moonlight
  • Manchester by the Sea
  • Sword Master
  • Train to Busan
  • The Edge of Seventeen
  • Allied
  • The Wailing
  • The Shallows
  • Death Duel
  • Call of Heroes
  • Old Stone
  • Certain Women
  • Sky on Fire
  • Prison on Fire II
  • The Adventurers
  • The Suspect
  • Gilmore Girls: A Year in the Life
  • Victim
  • Touch and Go
  • School on Fire
  • Wild Search
  • City on Fire
  • Looking for Mr. Perfect
  • Burning Paradise
  • Swamp Water
  • The Woman on the Beach
  • The Southerner
  • I Am Not Madame Bovary
  • La La Land
  • The Golden Coach
  • La Chienne
  • Ghostbusters
  • Leonard Cohen: Under Review: 1934-1977
  • Songs from the Life of Leonard Cohen
  • Ladies and Gentlemen, Mr. Leonard Cohen
  • Arrival
  • Doctor Strange
  • La Bête Humaine
  • It's the Great Pumpkin, Charlie Brown
  • Rat Film
  • The Handmaiden
  • Hamilton's America
  • HyperNormalisation
  • Justin Timberlake + The Tennessee Kids
  • The Love Witch
  • Short Stay
  • Indefinite Pitch
  • Kékszakállú
  • Hema Hema: Sing Me a Song While I Wait
  • Personal Shopper
  • Elle
  • After the Storm
  • The Human Surge
  • The Ornithologist
  • Hermia & Helena
  • Aquarius
  • Things to Come
  • The Intestine
  • The Road to Mandalay
  • Yellowing
  • Searchers
  • Phantom Detective
  • I, Daniel Blake
  • A Quiet Passion
  • Crosscurrent
  • Never Eat Alone
  • Neruda
  • Paterson
  • Suffering of Ninko
  • Lifeline
  • Somewhere in Kamakura
  • Dama Wang Who Lives on Happiness Avenue
  • One Day in Our Lives of…
  • Shambles
  • Tales of Two Who Dreamt
  • Harmonium
  • Operation Mekong
  • The Hedonists
  • Toni Erdmann
  • The Unknown Girl
  • Medicine for Melancholy
  • Viva
  • Showgirls
  • Viola
  • The Age of Shadows
  • Soul Mate
  • Cameraperson
  • Sully
  • Finding Mr. Right
  • Ocean Falls
  • From Nine to Nine
  • Young and Dangerous 3
  • Time and Tide
  • Shaolin Soccer
  • The Fall of Babylon
  • The Mother and the Law
  • Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages
  • The Sorrows of Satan
  • Hearts of the World
  • Isn't Life Wonderful
  • America
  • Broken Blossoms
  • The Massacre
  • The Lesser Evil
  • Friends
  • The Last Drop of Water
  • The Battle of Elderbush Gulch
  • Death's Marathon
  • One Is Business, the Other Crime
  • The Painted Lady
  • The Sunbeam
  • The Burglar’s Dilemma
  • The Musketeers of Pig Alley
  • The Miser's Heart
  • Enoch Arden: Part I
  • The Usurer
  • The Adventures of Dollie
  • The Mothering Heart
  • An Unseen Enemy
  • The New York Hat
  • His Trust
  • The Unchanging Sea
  • A Corner in Wheat
  • The Sealed Room
  • Those Awful Hats
  • The Girl and Her Trust
  • The Lonedale Operator
  • Judith of Bethulia
  • Love Exposure
  • A Train Arrives at the Station
  • Suicide Club
  • The Secret Life of Pets
  • Young and Dangerous 2
  • Love in the Time of Twilight
  • Young and Dangerous
  • Bicycle Sighs
  • A Touch of Zen
  • Dragon Inn
  • For a Few Bullets
  • A Brighter Summer Day
  • Yi Yi
  • My Neighbor Totoro
  • Sixty Six
  • One Night Only
  • Singin' in the Rain
  • State and Main
  • Cold War II
  • Cold War
  • Persuasion
  • Mike and Dave Need Wedding Dates
  • O.J.: Made in America
  • Three
  • Shock Corridor
  • Kaili Blues
  • Scarface
  • Singin' in the Rain
  • Three
  • De Palma
  • Gone with the Bullets
  • Three
  • Creepy
  • The General
  • Ten Years
  • Dragon Inn
  • Tag
  • The Mobfathers
  • Murmur of the Hearts
  • Trivisa
  • Thithi
  • The 1000 Eyes of Dr Maddin
  • The Bitter Stems
  • The Big Road
  • Merbabies
  • The Bodyguard
  • Love & Friendship
  • In a Valley of Violence
  • Lo and Behold: Reveries of the Connected World
  • Heaven Can Wait
  • The Seasons in Quincy: Four Portraits of John Berger
  • The Island Funeral
  • The Final Master
  • A Bride for Rip Van Winkle

See all 335

World Map

Highly rated films Sean is yet to see

  • Bo Burnham: Make Happy
  • Black Mirror: San Junipero
  • One More Time with Feeling
  • Martírio
  • Brazilian Holocaust
  • Sunday Beauty Queen
  • Hunt for the Wilderpeople
  • My Life as a Zucchini

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more