Highest rated films

  • Claire's Camera

    ★★★★★

  • Ex Libris: The New York Public Library

    ★★★★★

  • Baahubali 2: The Conclusion

    ★★★★★

  • Get Out

    ★★★★½

  • Lady Bird

    ★★★★½

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★★★½

  • The Florida Project

    ★★★★½

  • mother!

    ★★★★½

  • Star Wars

    ★★★★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★★

  • In the Mood for Love

    ★★★★★

  • Heat

    ★★★★★

  • Inherent Vice

    ★★★★★

  • Chungking Express

    ★★★★★

  • Paterson

    ★★★★★

  • The Wizard of Oz

    ★★★★★

  • Fallen Angels

    ★★★★★

  • Hero

    ★★★★★

  • Broadcast News

    ★★★★★

  • Resident Evil: The Final Chapter

    ★★★★★

  • A Charlie Brown Christmas

    ★★★★★

  • An Autumn Afternoon

    ★★★★★

  • Le Trou

    ★★★★★

  • A New Leaf

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 308 Films watched
  • 25.7 Average per month
  • 5.9 Average per week

Milestones

First Film

Silence

Jan 3

Most Watched

Claire's Camera

3 times

Yourself and Yours

3 times

Star Wars: The Last Jedi

twice

Rogue One: A Star Wars Story

twice

Baahubali 2: The Conclusion

twice

Last Film

Running on Karma

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
137 films
Action
91 films
Comedy
83 films
Romance
48 films
Documentary
40 films
Adventure
38 films
Crime
33 films
Thriller
27 films
Fantasy
26 films
Animation
22 films
USA
111 films
Hong Kong
80 films
China
49 films
France
25 films
Japan
21 films
Canada
17 films
South Korea
13 films
Germany
12 films
UK
11 films
Taiwan
7 films
English
155 films
Chinese
83 films
Cantonese
64 films
French
28 films
Japanese
25 films
Spanish
16 films
Korean
13 films
German
10 films
Italian
6 films

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & Studios

Sean’s most liked review

Heat

★★★★★

That moment when DeNiro realizes he has to go after Waingro. He's not a romantic hero, he's a small-minded man of violence driven not by ideals or esoteric codes but by the basest of human urges.

That moment when Pacino practically dances down the hospital stairs, gleefully fleeing his family…

More reviews

Sean’s most liked list

100 Best Movies of the 90s

Alternative to that Rolling Stone list. Chronological order.

More lists

Highs and Lows

Highest Average

The Empire Strikes Back
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Pompeii
Average weighted rating:

2.2

Most Popular

Get Out
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

The Beautiful Kokonor Lake

Films Sean watched in 2017

  • Running on Karma
  • Wonder Woman
  • Inherent Vice
  • Kaatru Veliyidai
  • World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts
  • Sun, Moon and Star: Part 2
  • Sun, Moon and Star
  • Flirting
  • A Charlie Brown Christmas
  • The Miracle Fighters
  • The Thousand Faces of Dunjia
  • Pitch Perfect 3
  • Youth
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Return of the Jedi
  • Assembly
  • In the Heat of the Sun
  • Drunken Tai Chi
  • Dance of the Drunk Mantis
  • Star Wars: The Last Jedi
  • The Dream Factory
  • If You Are the One 2
  • The Work
  • Girls Trip
  • Kedi
  • I, Tonya
  • The Disaster Artist
  • mother!
  • Lady Bird
  • Lucky
  • Joan Didion: The Center Will Not Hold
  • Citizen Jane: Battle for the City
  • Phantom Thread
  • Downsizing
  • The Fate of the Furious
  • Blade of the Immortal
  • Last Flag Flying
  • Molly's Game
  • Baby Driver
  • Behemoth
  • A Quiet Passion
  • The Post
  • Kung Fu Yoga
  • The Big Sick
  • Guardians of Martial Arts
  • Hostiles
  • The Sinking City: Capsule Odyssey
  • The Private Eye Blues
  • 77 Heartbreaks
  • The Sleep Curse
  • Immortal Demon Slayer
  • My Little Pony: The Movie
  • Hidden Figures
  • Shaolin Martial Arts
  • The Trail of the Broken Blade
  • The Magnificent Trio
  • Daguerrotype
  • Dead or Alive
  • Cuadecuc, Vampir
  • Count Dracula
  • Wonderstruck
  • The New One-Armed Swordsman
  • The Chase
  • Wasteland No. 1: Ardent Verdant
  • Wherever You Go, There We Are
  • The Florida Project
  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)
  • Logan
  • Golden Exits
  • Paradox
  • Good Manners
  • Bad Genius
  • A Beautiful Star
  • The Hidden Sword
  • Call Me by Your Name
  • The Great Buddha+
  • Maineland
  • i’ve got the blues
  • Black Cop
  • Ex Libris: The New York Public Library
  • Ismael's Ghosts
  • AlphaGo
  • Still Night, Still Light
  • The Killing of a Sacred Deer
  • Fail to Appear
  • Western
  • Scaffold
  • Maison du bonheur
  • Claire's Camera
  • Faces Places
  • Idizwadidiz
  • PROTOTYPE
  • Forest Movie
  • BPM (Beats per Minute)
  • Meditation Park
  • 24 Frames
  • Claire's Camera
  • Caniba
  • To Be Number One
  • If You Are the One
  • Shock Wave
  • Whitney : Can I Be Me
  • True Grit
  • True Grit
  • The Bellboy
  • Legend of the Naga Pearls
  • Ballerina
  • Baahubali 2: The Conclusion
  • Bāhubali: The Beginning
  • Rhine River
  • Mülheim/Ruhr
  • Essays
  • In This Corner of the World
  • The Adventurers
  • Good Time
  • A New Leaf
  • The Great Muppet Caper
  • The Living Dead
  • Time Out for Trouble
  • Once Upon a Time
  • Pandora's Box
  • Hong Kong Nocturne
  • The Black Tavern
  • Beast Cops
  • Wolf Warrior 2
  • Wolf Warrior
  • Cinema Hong Kong: The Beauties of the Shaw Studio
  • Cinema Hong Kong: Wu Xia
  • Cinema Hong Kong: Kung Fu
  • Millionaires Express
  • The Victim
  • The Prodigal Son
  • The Incredible Jessica James
  • Pedicab Driver
  • Blade of Fury
  • Carry on Pickpocket
  • Descendants 2
  • Meow
  • Skinny Tiger, Fatty Dragon
  • Dirty Tiger, Crazy Frog
  • The Odd Couple
  • The Skyhawk
  • Moon Warriors
  • Ingrid Goes West
  • Queer Fish Lane
  • Over the Fence
  • Love and Goodbye and Hawaii
  • Don't Give a Damn
  • Mr. Nice Guy
  • The Young Master
  • The Tokyo Night Sky Is Always the Densest Shade of Blue
  • Merrill's Marauders
  • Despicable Me 3
  • When Taekwondo Strikes
  • Eastern Condors
  • Lady Whirlwind
  • Jumping Ash
  • Someone to Talk To
  • Our Time Will Come
  • Le Trou
  • Broadcast News
  • Something's Gotta Give
  • Wet Woman in the Wind
  • The Village of No Return
  • Duckweed
  • The Edge of Seventeen
  • The Gangster's Daughter
  • Infernal Affairs II
  • Mad World
  • The Beguiled
  • Blood of Youth
  • Extraordinary Mission
  • The Watermelon Woman
  • Beauty and the Beast
  • A Grin Without a Cat
  • The Wrecking Crew
  • Touchez Pas au Grisbi
  • Monterey Pop
  • Jimi Plays Monterey
  • The T.A.M.I. Show
  • Let It Be
  • The Muppet Movie
  • Jimi Hendrix: Hear My Train A Comin'
  • Oh, Hello on Broadway
  • Long Strange Trip
  • Rock 'n' Roll High School
  • Nocturama
  • The Day After
  • Claire's Camera
  • A Ghost Story
  • At Long Last Love
  • Mr. Long
  • The Reagan Show
  • The Beautiful Kokonor Lake
  • Columbus
  • Have a Nice Day
  • Love and Duty
  • January
  • Brainstorm
  • Soul on a String
  • Wind River
  • Landline

See all 308

World Map

Highly rated films Sean is yet to see

  • Nathan for You: Finding Frances
  • Falsettos
  • Hans Zimmer: Live in Prague
  • One Love Manchester
  • Coco
  • LA 92
  • Newsies: The Broadway Musical
  • Hasan Minhaj: Homecoming King

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more