Highest rated films

  • BlacKkKlansman

    ★★★★½

  • Long Day's Journey Into Night

    ★★★★½

  • Ash Is Purest White

    ★★★★½

  • Asako I & II

    ★★★★½

  • Liz and the Blue Bird

    ★★★★½

  • Grass

    ★★★★½

  • Monrovia, Indiana

    ★★★★½

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★

  • The Matrix

    ★★★★★

  • Fantastic Mr. Fox

    ★★★★★

  • Raiders of the Lost Ark

    ★★★★★

  • Die Hard

    ★★★★★

  • E.T. the Extra-Terrestrial

    ★★★★★

  • Casablanca

    ★★★★★

  • Chungking Express

    ★★★★★

  • Crouching Tiger, Hidden Dragon

    ★★★★★

  • Fantasia

    ★★★★★

  • Speed Racer

    ★★★★★

  • Bringing Up Baby

    ★★★★★

  • Police Story

    ★★★★★

  • The Killer

    ★★★★★

  • A Charlie Brown Christmas

    ★★★★★

  • Wanda

    ★★★★★

  • The 36th Chamber of Shaolin

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 371 Films watched
  • 30.9 Average per month
  • 7.1 Average per week

Milestones

First Film

World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

Jan 3

Most Watched

Avengers: Infinity War

twice

Black Panther

twice

BlacKkKlansman

twice

Long Day's Journey Into Night

twice

Ash Is Purest White

twice

Last Film

X-Men

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
179 films
Action
109 films
Comedy
98 films
Adventure
62 films
Romance
56 films
Thriller
43 films
Fantasy
42 films
Crime
41 films
Sci Fi
36 films
Documentary
29 films
USA
134 films
Hong Kong
92 films
China
48 films
South Korea
37 films
France
35 films
Japan
33 films
UK
21 films
Canada
19 films
Taiwan
13 films
Germany
8 films
English
190 films
Chinese
102 films
Cantonese
74 films
Japanese
42 films
Korean
38 films
French
35 films
German
12 films
Spanish
10 films
Italian
8 films
Portuguese
6 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & Studios

Sean’s most liked review

Annihilation

★★½

A mostly unsatisfactory blend of arthouse stillness and genre thriller scares, part of a burgeoning subgenre of sci-fi films that I suppose function as a counterweight to the more populist nonsense of superhero sc-fi. Director Alex Garland’s last film, Ex Machina, is a prime example, along with Jonathan Glazer’s Under…

More reviews

Sean’s most liked list

Shunji Iwai Movies

Movies I've seen that were directed by Shunji Iwai.

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Spider-Man: Into the Spider-Verse
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

The 15:17 to Paris
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

Get Out
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

The Darling

Films Sean watched in 2018

  • X-Men
  • X-Men: Apocalypse
  • X-Men: Days of Future Past
  • X-Men: First Class
  • Blockers
  • Avengers: Infinity War
  • Black Panther
  • BlacKkKlansman
  • A Charlie Brown Christmas
  • How the Grinch Stole Christmas!
  • Blue
  • Deadpool 2
  • Deadpool
  • Venom
  • Aquaman
  • Something Good - Negro Kiss
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Ricky Jay and His 52 Assistants
  • Fat Buddies
  • A Cool Fish
  • Paddington 2
  • Us and Them
  • The Leakers
  • Animal World
  • Roma
  • At Eternity's Gate
  • Happy as Lazzaro
  • Destroyer
  • Vox Lux
  • A Quiet Place
  • The Favourite
  • The Sisters Brothers
  • Vice
  • Green Book
  • If Beale Street Could Talk
  • Widows
  • The Great Buster: A Celebration
  • Suspiria
  • A Charlie Brown Thanksgiving
  • Can You Ever Forgive Me?
  • Let the Corpses Tan
  • You Were Never Really Here
  • Minding the Gap
  • First Reformed
  • Cam
  • The Rider
  • Crazy Rich Asians
  • Eighth Grade
  • The Gilligan Manifesto
  • The Ballad of Buster Scruggs
  • Monrovia, Indiana
  • Madeline's Madeline
  • Liz and the Blue Bird
  • Shirkers
  • They'll Love Me When I'm Dead
  • To All the Boys I've Loved Before
  • Won't You Be My Neighbor?
  • Hereditary
  • Destination Wedding
  • Fantasia
  • Long Day's Journey Into Night
  • Kaili Blues
  • All About Lily Chou-Chou
  • Fireworks, Should We See It from the Side or the Bottom?
  • Hana and Alice
  • April Story
  • Love Letter
  • Last Letter
  • The Road to Glory
  • Wooden Crosses
  • The Nutcracker and the Four Realms
  • The Other Side of the Wind
  • Bohemian Rhapsody
  • It's the Great Pumpkin, Charlie Brown
  • Rampant
  • Illang: The Wolf Brigade
  • A Star Is Born
  • The Texas Chain Saw Massacre
  • The Nightmare Before Christmas
  • Halloween
  • The Fog
  • City Hunter
  • Hale County This Morning, This Evening
  • Burning
  • Little Forest: Winter/Spring
  • Little Forest: Summer/Autumn
  • Shoot the Moon Right Between the Eyes
  • Attack on a China Mission
  • The Boxer's Omen
  • Seeding of a Ghost
  • Human Lanterns
  • Centipede Horror
  • Bewitched
  • Black Magic Part II
  • Black Magic
  • The Ghost Story
  • Bisbee '17
  • One Cut of the Dead
  • John McEnroe: In the Realm of Perfection
  • The Grand Bizarre
  • Shadow
  • Non-Fiction
  • What You Gonna Do When the World's on Fire?
  • The Running Actress
  • Ash Is Purest White
  • Manta Ray
  • Long Day's Journey Into Night
  • The Wolf House
  • Waiting for April
  • Seder-Masochism
  • Ash Is Purest White
  • Mangoshake
  • Pumpkin Movie
  • 7A
  • Maybe if it were a nice room
  • La Cartographe
  • Cold War
  • A Land Imagined
  • The Eyes of Orson Welles
  • Lush Reeds
  • Shoplifters
  • A Family Tour
  • No. 1 Chung Ying Street
  • The Wild Pear Tree
  • Transit
  • The Old Man & the Gun
  • Diamantino
  • Mirai
  • Spice It Up
  • Where
  • Roy Thomson
  • Asako I & II
  • The Image Book
  • The Darling
  • Hotel by the River
  • The Soft Space
  • Where
  • Roy Thomson
  • Veslemøy's Song
  • Golden Job
  • Cabin Boy
  • The Great Battle
  • A Simple Favor
  • The Matrix Revolutions
  • Norman Norman
  • The Matrix Reloaded
  • List
  • In the Intense Now
  • The Matrix
  • A City of Sadness
  • Set It Up
  • Cielo
  • Big Brother
  • BlacKkKlansman
  • Boundless
  • Support the Girls
  • The Elusive Pimpernel
  • Die Hard
  • Skate Kitchen
  • Big Trouble in Little China
  • Raiders of the Lost Ark
  • Masked Avengers
  • The 8 Diagram Pole Fighter
  • Mission: Impossible - Fallout
  • The Island
  • Wanda
  • Justice League
  • Batman v Superman: Dawn of Justice
  • Man of Steel
  • Constantine
  • Teen Titans Go! To the Movies
  • Clue
  • Ant-Man and the Wasp
  • Detective Dee: The Four Heavenly Kings
  • Young Detective Dee: Rise of the Sea Dragon
  • Detective Dee and the Mystery of the Phantom Flame
  • Nine to Five
  • The Devil Wears Prada
  • Ramen Shop
  • Abnormal Family
  • Tremble All You Want
  • Hanagatami
  • Tourism
  • Sorry to Bother You
  • Amiko
  • Night Is Short, Walk on Girl
  • Bound for the Fields, the Mountains, and the Seacoast
  • The Longest Summer
  • Men on the Dragon
  • GLOW: The Story of the Gorgeous Ladies of Wrestling
  • Mind Game
  • Legendary Weapons of China
  • The 8 Diagram Pole Fighter
  • Martial Arts of Shaolin
  • Martial Club
  • Challenge of the Masters
  • Mad Monkey Kung Fu
  • My Young Auntie
  • Dirty Ho
  • Return to the 36th Chamber
  • The 36th Chamber of Shaolin
  • The Looming Storm
  • Tears of the Black Tiger
  • House of the Rising Sons

See all 371

World Map

Highly rated films Sean is yet to see

  • Dominion
  • Taylor Swift: Reputation Stadium Tour
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • Burn the Stage: The Movie
  • My First Film
  • Blindspotting
  • Armed to the Teeth

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more