Highest rated films

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★★

  • The Irishman

    ★★★★★

  • Little Women

    ★★★★½

  • First Love

    ★★★★½

  • Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

    ★★★★½

  • Deadwood: The Movie

    ★★★★½

  • Fourteen

    ★★★★½

  • MS Slavic 7

    ★★★★½

  • Star Wars

    ★★★★★

  • BlacKkKlansman

    ★★★★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★★

  • Dracula

    ★★★★★

  • City Lights

    ★★★★★

  • A Silent Voice

    ★★★★★

  • All That Jazz

    ★★★★★

  • Speed Racer

    ★★★★★

  • Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

    ★★★★★

  • Meek's Cutoff

    ★★★★★

  • The Grandmaster

    ★★★★★

  • A Touch of Sin

    ★★★★★

  • It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

    ★★★★★

  • Liz and the Blue Bird

    ★★★★★

  • Linda Linda Linda

    ★★★★★

  • Platform

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 319 Films watched
  • 26.6 Average per month
  • 6.1 Average per week

Milestones

First Film

X2

Jan 1

Most Watched

Little Women

twice

Star Wars: The Rise of Skywalker

twice

Once Upon a Time… in Hollywood

twice

The Irishman

twice

Captain Marvel

twice

Last Film

Escape from New York

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
158 films
Action
96 films
Comedy
75 films
Adventure
58 films
Sci Fi
48 films
Crime
37 films
Romance
37 films
Thriller
36 films
Fantasy
27 films
Horror
22 films
USA
126 films
China
74 films
Hong Kong
71 films
Japan
30 films
France
27 films
UK
18 films
Canada
12 films
South Korea
9 films
Germany
8 films
Taiwan
7 films
English
177 films
Chinese
99 films
Cantonese
66 films
Japanese
33 films
French
25 films
Spanish
17 films
Italian
13 films
German
13 films
Russian
11 films
Korean
9 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & Studios

Sean’s most liked review

1917

Been a long time since I saw a movie that had more things in it that annoyed me than this. Really just dumb and terrible.

A steadicam is not a personality, but if you want to see an actually really cool long take, watch Long Day’s Journey Into Night, which…

More reviews

Sean’s most liked list

Top 113 Chinese Language Films of the 2010s

End of the decade lists are already coming out and ignoring Chinese-language cinema, so here's a corrective list. Chronological order, imdb dates, and a movie can only be listed if I've seen it. There are a lot of movies I haven't seen that should probably be here too. It's a big cinema.

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Jupiter Ascending
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Invest in Failure (Notes on Film 06-C, Monologue 03)

Films Sean watched in 2019

  • Escape from New York
  • Martin Eden
  • Chasing Dream
  • Sleeping with Other People
  • Only Cloud Knows
  • Ip Man 4: The Finale
  • Little Women
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • Peterloo
  • Meek's Cutoff
  • Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives
  • Romancing in Thin Air
  • 1917
  • The Good Liar
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Atlantics
  • Richard Jewell
  • Her Smell
  • Promare
  • Bombshell
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Uncut Gems
  • Alita: Battle Angel
  • Dolemite Is My Name
  • Weathering with You
  • A Beautiful Day in the Neighborhood
  • Apollo 11
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • The Irishman
  • The Farewell
  • Return of the Jedi
  • The Empire Strikes Back
  • Star Wars
  • The Irishman
  • Hustlers
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Knives Out
  • Ford v Ferrari
  • Marriage Story
  • Little Women
  • Hail Satan?
  • Ransom for a Dead Man
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Captain Marvel
  • Avengers: Endgame
  • The Invincible Dragon
  • Three Husbands
  • Joker
  • Jojo Rabbit
  • A Silent Voice
  • Midsommar
  • Mister America
  • Woman Demon Human
  • Lust, Caution
  • Long Live the Mistress!
  • It's the Great Pumpkin, Charlie Brown
  • Halloween III: Season of the Witch
  • Halloween II
  • Better Days
  • Kill Time
  • Dumplings
  • Public Toilet
  • Hollywood Hong Kong
  • Slumber Party Massacre II
  • Sleepaway Camp
  • The Slumber Party Massacre
  • Little Cheung
  • Durian Durian
  • The Midnight After
  • The Captain
  • Made in Hong Kong
  • Finale in Blood
  • A Voluntary Year
  • Amanda
  • Fourteen
  • To Live to Sing
  • The Whistlers
  • Bacurau
  • Vanishing Days
  • Synonyms
  • Casino
  • Disappearance at Clifton Hill
  • Every Day a Good Day
  • Ridge
  • MS Slavic 7
  • Killer Queen
  • The Twentieth Century
  • The Shadow Play
  • A Hidden Life
  • Varda by Agnès
  • Anne at 13,000 ft
  • Joan of Arc
  • The Lighthouse
  • Wet Season
  • Parasite
  • Young Ahmed
  • Who You Think I Am
  • First Love
  • The Wild Goose Lake
  • Manhunter
  • Midnight Diner
  • Send Me to the Clouds
  • The Silence of the Lambs
  • Memories of Murder
  • Linda Linda Linda
  • The Host
  • Fagara
  • White Lie
  • Drop Dead Gorgeous
  • Shaolin vs. Lama
  • Dusty Stacks of Mom: The Poster Project
  • The Case of Hana & Alice
  • My Name Ain't Suzie
  • Face to Face
  • The Siamese Twins
  • Puppy Love
  • The Twin Bracelets
  • K-On! The Movie
  • The Illegal Immigrant
  • Starry is the Night
  • Happiness Is a Warm Blanket, Charlie Brown
  • Love in a Fallen City
  • A Chinese Odyssey Part Two: Cinderella
  • A Chinese Odyssey Part One: Pandora's Box
  • The Eagle Shooting Heroes
  • Princess Fragrance
  • The Romance of Book and Sword
  • An Autumn's Tale
  • The Story of Woo Viet
  • Liz and the Blue Bird
  • The Spooky Bunch
  • The Secret
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Classical Period
  • Buddha's Palm
  • Speed Racer
  • To Be or Not to Be
  • City Lights
  • Gold Diggers of 1933
  • The Journalist
  • Killing
  • Bullet Ballet
  • The White Storm 2: Drug Lords
  • Demolition Girl
  • Blue Hour
  • Jeux de plage
  • The Kamagasaki Cauldron War
  • And Your Bird Can Sing
  • Toy Story 4
  • Spider-Man: Far from Home
  • The White Storm
  • From the Queen to the Chief Executive
  • The Untold Story III
  • The Untold Story
  • A Home with a View
  • Troublesome Night 3
  • Jam
  • See You Tomorrow
  • The Mindscape of Alan Moore
  • White Snake
  • Song Lang
  • The Crossing
  • Hard-Core
  • Iron Monkey
  • Taxi Hunter
  • A Star Is Born
  • The Dead Don't Die
  • Dark Phoenix
  • Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese
  • Don't Fool Me
  • Chinese Portrait
  • House of Hummingbird
  • The Legend of the Stardust Brothers
  • Invest in Failure (Notes on Film 06-C, Monologue 03)
  • Barbara Rubin and the Exploding NY Underground
  • Chasing the Dragon II: Wild Wild Bunch
  • Between the Lines
  • The Third Wife
  • Booksmart
  • Always Be My Maybe
  • Deadwood: The Movie
  • Lynch: A History
  • Storm in My Heart
  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum
  • All That Jazz
  • Miles Davis: Birth of the Cool
  • Howard the Duck
  • Spider-Man 3
  • Spider-Man 2
  • Spider-Man
  • Mean Girls
  • Suzhou River
  • Savage
  • Suburban Birds
  • Shadow
  • Avengers: Endgame
  • Ju Dou
  • Hotel by the River
  • Hidden Man
  • Gone with the Bullets
  • Let the Bullets Fly
  • The New King of Comedy

See all 319

World Map

Highly rated films Sean is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • Daniel Sloss: X
  • BTS World Tour: Love Yourself in Seoul
  • Bring the Soul: The Movie
  • For Sama
  • Cleaners
  • Homecoming: A Film by Beyoncé
  • Aswang

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more