Sort by

Collin Taylor has logged 453 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Mothlight

Mothlight

1963
×
Read the review Edit this entry  
30
Scorpio Rising

Scorpio Rising

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Office Space

Office Space

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Keanu

Keanu

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Master

The Master

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Macbeth

Macbeth

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Nights of Cabiria

Nights of Cabiria

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Café Society

Café Society

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
De Palma

De Palma

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Run Lola Run

Run Lola Run

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Band of Outsiders

Band of Outsiders

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Loving

Loving

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Ace in the Hole

Ace in the Hole

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Color of Pomegranates

The Color of Pomegranates

1969
×
Read the review Edit this entry  
14
Day for Night

Day for Night

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Glass Menagerie

The Glass Menagerie

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
True Memoirs of an International Assassin

True Memoirs of an International Assassin

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Caché

Caché

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Killing

The Killing

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Heathers

Heathers

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Weekend

Weekend

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry