Sort by

Collin Taylor has logged 52 entries for films during June 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Pencilfoot

Pencilfoot

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Purge: Anarchy

The Purge: Anarchy

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Purge

The Purge

2013
×
Read the review Edit this entry  
30
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Shallows

The Shallows

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Independence Day: Resurgence

Independence Day: Resurgence

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Cool Hand Luke

Cool Hand Luke

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
King Kong

King Kong

1933
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Badlands

Badlands

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Demolition

Demolition

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Teenage Mutant Ninja Turtles: Out of the Shadows

Teenage Mutant Ninja Turtles: Out of the Shadows

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Piper

Piper

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Like Crazy

Like Crazy

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Central Intelligence

Central Intelligence

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Swingers

Swingers

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Cell

Cell

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
17
M

M

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Hustler

The Hustler

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Eye in the Sky

Eye in the Sky

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Midnight Special

Midnight Special

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Hungover Games

The Hungover Games

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
08
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Network

Network

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Bridge on the River Kwai

The Bridge on the River Kwai

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Boy

The Boy

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Teenage Mutant Ninja Turtles

Teenage Mutant Ninja Turtles

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Eliminator

The Eliminator

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry