Sort by

Collin Taylor has logged 34 entries for films during August 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Producers

The Producers

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
War Dogs

War Dogs

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
La Notte

La Notte

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Jacks of Town

The Jacks of Town

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Paul Blart: Mall Cop 2

Paul Blart: Mall Cop 2

2015
×
Read the review Edit this entry  
21
The Rules of the Game

The Rules of the Game

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
8½

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Sausage Party

Sausage Party

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Purge: Election Year

The Purge: Election Year

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Stalker

Stalker

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Bad Moms

Bad Moms

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
The Little Prince

The Little Prince

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Leaves Turn Red

The Leaves Turn Red

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Sansho the Bailiff

Sansho the Bailiff

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry