• Scream

    Scream

    ★★★½

    Was not expecting this to literally be about The Last Jedi and its fan reaction

  • Shallow Hal

    Shallow Hal

    ★★★

    Jason Alexander moves like a G.I Joe figure this entire movie and also looks insane. The last shot of the movie is frankly a horrifying yet extremely satisfying image.

  • Hard Target

    Hard Target

    ★★★★½

    There’s a shot of Wilford Brimley riding a horse in this movie that might be one of my favorite shots in all of cinema.

  • Licorice Pizza

    Licorice Pizza

    ★★★★★

    What makes this so distinct from PTA’s other movies, at least for me, is its feeling of joy, nostalgia and happiness. It’s hard not to smile for at least half of this movie. A PTA movie I can say I genuinely could watch another hour of. 70mm looks incredible too.

  • The 355

    The 355

    Abysmal action. Abysmal acting. Abysmal script. Abysmal directing. I loved it.

  • Don Jon

    Don Jon

    ★★★

    How does Jon do it! How does he balance his body, his pad, his ride, his family, his church, his boys, his girls, and his porn! It’s crazy!

  • RockNRolla

    RockNRolla

    ★★★½

    Absolutely hilarious that the end credits start with a “these characters will return” in The Real RocknRolla, a movie that never happened.

  • The Counselor

    The Counselor

    ★★★½

    Certainly a very interesting movie. Absolutely wallowing in misery and sadness which is exactly what to expect from a Cormac McCarthy script while also being extremely calculating and cool with Ridley Scott’s more maximalist style. Dean Norris and John Leguizamo show up for one single scene out of nowhere. I think I liked this.

  • Dogville

    Dogville

    ★★★★½

    Decided to start off 2022 with a 3-hour Lars Von Trier movie. Probably not the best idea but damn it, this movie is really good.

  • Blades of Glory

    Blades of Glory

    ★★★½

    Ending the year with a banger, truly. Also, this PG-13 movie has an extremely graphic decapitation in it. Kinda awesome.

  • The King's Man

    The King's Man

    ★★½

    My god, this movie is all over the place. So unnecessary and just weirdly structured and put together. Trailers hyped me up for Rasputin, he’s in it for maybe ten minutes. Cool action though, and I love me some Ralph Fiennes. Also, fuck Regal for massively messing up the projection for this. Looked like shit.

  • The Matrix Resurrections

    The Matrix Resurrections

    ★★★★½

    Neo and Trinity have another chance. This movie definitely has some messy elements, but the film’s love and adoration for its past characters while also re-contextualizing its function as a franchise is nothing short of genius. A long-awaited sequel finally critiquing how legacy sequels and nostalgia-bait films use their characters like pawns, manipulating them into repeating exactly what audiences want to see. Extremely thankful for The Matrix franchise, not only because of how awesome they are as movies, but also the pure and heartfelt message these bring to the world.