Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Guardians of the Galaxy Vol. 3

Guardians of the Galaxy Vol. 3

2023
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Guardians of the Galaxy Vol. 3

Guardians of the Galaxy Vol. 3

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
John Wick: Chapter 4

John Wick: Chapter 4

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Avatar

Avatar

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Edit this entry  
06
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Weird: The Al Yankovic Story

Weird: The Al Yankovic Story

2022
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Devil's Backbone

The Devil's Backbone

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Elvis

Elvis

2022
×
★★★★
Edit this entry  
11
A Simple Plan

A Simple Plan

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
02
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
CHiPS

CHiPS

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
High Life

High Life

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Walk Hard: The Dewey Cox Story

Walk Hard: The Dewey Cox Story

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
CODA

CODA

2021
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
King Richard

King Richard

2021
×
★★★★
Edit this entry  
03
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Big Night

Big Night

1996
×
★★★★
Edit this entry  
11
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
August 31st

August 31st

2021
×
Edit this entry  
05
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★½
Edit this entry  
28
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Illusionist

The Illusionist

2006
×
★★★★
Edit this entry  
25
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Space Jam: A New Legacy

Space Jam: A New Legacy

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★½
Edit this entry  
08
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry