Sort by

lucas has logged 158 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
10
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
The Great Beauty

The Great Beauty

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Along the Coast

Along the Coast

1958
×
Edit this entry  
08
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Elvis

Elvis

2022
×
★★★
Edit this entry  
24
Minions: The Rise of Gru

Minions: The Rise of Gru

2022
×
★★½
Edit this entry  
17
Contempt

Contempt

1963
×
★★★★
Edit this entry  
13
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Purple Noon

Purple Noon

1960
×
★★★★
Edit this entry  
07
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
The Swimming Pool

The Swimming Pool

1969
×
★★★★
Edit this entry  
17
A Summer's Tale

A Summer's Tale

1996
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Friends and Strangers

Friends and Strangers

2021
×
★★★
Edit this entry  
10
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Men

Men

2022
×
★★
Edit this entry  
03
Insomniacs That Go Bang in the Night

Insomniacs That Go Bang in the Night

2022
×
Read the review Edit this entry  
01
Her

Her

2013
×
★★★½
Edit this entry  
31
Rise and Fall of a Small Film Company

Rise and Fall of a Small Film Company

1986
×
★★★
Edit this entry  
29
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Story of Film: A New Generation

The Story of Film: A New Generation

2021
×
★★★½
Edit this entry  
22
La Collectionneuse

La Collectionneuse

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Old Joy

Old Joy

2006
×
★★★½
Edit this entry  
20
Insomniacs That Go Bang in the Night

Insomniacs That Go Bang in the Night

2022
×
Read the review Edit this entry  
19
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★½
Edit this entry  
11
I Confess

I Confess

1953
×
★★★
Edit this entry  
11
Branded to Kill

Branded to Kill

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Great Beauty

The Great Beauty

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
The Magnificent Ambersons

The Magnificent Ambersons

1942
×
★★★½
Edit this entry  
05
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Birds

The Birds

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Wheel of Fortune and Fantasy

Wheel of Fortune and Fantasy

2021
×
★★★½
Edit this entry  
29
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Orchestra Rehearsal

Orchestra Rehearsal

1978
×
★★★★
Edit this entry  
26
Citizen Ruth

Citizen Ruth

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1956
×
★★★★
Edit this entry  
24
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
The Souvenir: Part II

The Souvenir: Part II

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry