2015

Jordan Raup Jordan Raup’s year in review

Jordan’s highest rated films

  • Gun Crazy

    ★★★★★

  • The Innocents

    ★★★★★

  • Vampyr

    ★★★★★

  • Carol

    ★★★★★

  • Through a Glass Darkly

    ★★★★★

  • Broken Blossoms

    ★★★★★

  • On the Waterfront

    ★★★★★

  • Alexander Nevsky

    ★★★★★

  • My Night at Maud's

    ★★★★★

  • Blue Velvet

    ★★★★★

  • The Gospel According to Matthew

    ★★★★★

  • L'Eclisse

    ★★★★★

  • Apur Sansar

    ★★★★★

  • Aparajito

    ★★★★★

  • Pather Panchali

    ★★★★★

  • Steamboat Bill, Jr.

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 342 Films watched
  • 28.5 Average per month
  • 6.6 Average per week

Milestones

First Film

Deepsea Challenge

Jan 2

Most Watched

Results

3 times

Slow West

twice

Ex Machina

twice

Last Film

Near Dark

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
209 films
Comedy
106 films
Thriller
63 films
Romance
57 films
Action
46 films
Adventure
40 films
Crime
36 films
Documentary
34 films
Sci Fi
33 films
Mystery
22 films
USA
239 films
France
50 films
UK
42 films
Germany
18 films
Canada
10 films
Japan
9 films
Italy
8 films
Switzerland
8 films
Australia
7 films
New Zealand
5 films
English
287 films
French
40 films
German
20 films
Spanish
19 films
Italian
18 films
Chinese
9 films
Japanese
9 films
Russian
8 films
Portuguese
6 films

Breakdown

2015 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 2 Added 0

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Jordan’s most liked review

Carol

★★★★★

A ravishing achievement. Every aspect is so delicately handled by Haynes, I was won over in minutes, and the feeling never went away. Cate Blanchett and Rooney Mara whittle out such immensely detailed characters with the smallest of touches, and not just figuratively.

More reviews

Jordan’s most liked list

The Best Films of 2016

Every 2016 film viewed. Each got/will likely get at least a one-week theatrical run in the U.S. during the year.

More lists

Highs and Lows

Highest Average

The Empire Strikes Back
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Joe Dirt 2: Beautiful Loser
Average weighted rating:

1.6

Most Popular

Mad Max: Fury Road
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

John Ford: Dreaming the Quiet Man

Films watched in 2015

  • Near Dark
  • Slow West
  • Ex Machina
  • Attack the Block
  • Days of Thunder
  • Spotlight
  • The Circus
  • The Darjeeling Limited
  • Daisies
  • Ashes and Diamonds
  • The Treasure
  • Home Alone 2: Lost in New York
  • The Ridiculous 6
  • Chasing Amy
  • Sicario
  • Home Alone
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Clouds of Sils Maria
  • Rushmore
  • Unfriended
  • Da Sweet Blood of Jesus
  • Victoria
  • Welcome to the Dollhouse
  • Experimenter
  • Return of the Jedi
  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
  • Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
  • The Empire Strikes Back
  • Pan
  • The Big Short
  • Best of Enemies
  • Bone Tomahawk
  • Chi-Raq
  • Amy
  • Anomalisa
  • The Hateful Eight
  • The End of the Tour
  • Creed
  • 99 Homes
  • Creed
  • The Revenant
  • Carol
  • Sans Soleil
  • Häxan
  • Fat City
  • Amour Fou
  • Mustang
  • The Vanished Elephant
  • Goodnight Mommy
  • Scarface
  • Ricki and the Flash
  • Mistress America
  • Gun Crazy
  • Macbeth
  • Spectre
  • Skyfall
  • In Jackson Heights
  • Youth
  • Spotlight
  • The Man from U.N.C.L.E.
  • Unexpected
  • The Gift
  • Heaven Knows What
  • The Wedding Singer
  • Burnt
  • Vacation
  • The Final Girls
  • The Haunting
  • The Innocents
  • Hitchcock/Truffaut
  • Vampyr
  • Burn After Reading
  • Miles Ahead
  • Suffragette
  • Junun
  • Beyond the Lights
  • Room
  • Almost Famous
  • Iris
  • Risky Business
  • Inside Out
  • Steve Jobs
  • My Golden Days
  • Ted 2
  • Sisters
  • Bridge of Spies
  • Pixels
  • Mountains May Depart
  • Trouble Every Day
  • Carol
  • The Lobster
  • The Walk
  • Love
  • Cemetery of Splendour
  • Love & Mercy
  • Black Mass
  • Enemy
  • Son of Saul
  • Crimson Peak
  • A Summer's Tale
  • Arabian Nights: Volume 3, The Enchanted One
  • Arabian Nights: Volume 2, The Desolate One
  • Southpaw
  • Arabian Nights: Volume 1, The Restless One
  • Through a Glass Darkly
  • San Andreas
  • Sicario
  • Italianamerican
  • Taxi
  • Ma
  • Z for Zachariah
  • 45 Years
  • The Forbidden Room
  • Digging for Fire
  • Entourage
  • The Assassin
  • Sleeping with Other People
  • Finders Keepers
  • Breathe
  • Mia Madre
  • Broken Blossoms
  • 10,000 Saints
  • Boulevard
  • What Happened, Miss Simone?
  • She's Funny That Way
  • Arcade Fire - The Reflektor Tapes
  • The D Train
  • Cop Car
  • American Ultra
  • Straight Outta Compton
  • Fletch
  • A Simple Plan
  • Ghost in the Shell
  • Terminator Genisys
  • The Mend
  • Time Out of Mind
  • Meru
  • Shaun the Sheep Movie
  • Aloha
  • Last Tango in Paris
  • On the Waterfront
  • Hard to Be a God
  • Fantastic Four
  • The Gift
  • The Killer
  • Letter from an Unknown Woman
  • Brooklyn
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • Creep
  • Phoenix
  • Footloose
  • Something Wild
  • Child 44
  • Manglehorn
  • Knock Knock
  • Queen of Earth
  • Joe Dirt 2: Beautiful Loser
  • Valerie and Her Week of Wonders
  • Horse Money
  • Irrational Man
  • Tangerine
  • Li'l Quinquin
  • The End of the Tour
  • Alexander Nevsky
  • The Invisible Man
  • Call Me Lucky
  • Ant-Man
  • The Lady from Shanghai
  • My Night at Maud's
  • Cape Fear
  • Shoot the Piano Player
  • Trainwreck
  • Magic Mike XXL
  • Inherit the Wind
  • Aladdin
  • Ballet 422
  • 3 Women
  • Mad Max: Fury Road
  • Girlhood
  • Danny Collins
  • The Tribe
  • Spirited Away
  • Dreams
  • Self/less
  • Cinderella
  • Inside Out
  • Time Out
  • Raise the Red Lantern
  • The Age of Adaline
  • Blue Velvet
  • Hits
  • Get Hard
  • Results
  • Mutual Appreciation
  • Funny Ha Ha
  • Jurassic World
  • Results
  • The Gospel According to Matthew
  • Spy
  • The DUFF
  • Werckmeister Harmonies
  • The Naked Kiss
  • Testament of Youth

See all 342

Highly rated films Jordan missed

  • The Jinx: The Life and Deaths of Robert Durst
  • John Mulaney: The Comeback Kid
  • The Second Mother
  • Taylor Swift: The 1989 World Tour - Live
  • This Is England '90
  • Bitter Lake
  • Winter on Fire: Ukraine's Fight for Freedom
  • Heneral Luna

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more