2016

Jordan Raup Jordan Raup’s year in review

Jordan’s highest rated films

  • Carol

    ★★★★★

  • The Best of Cinerama

    ★★★★★

  • The Godfather

    ★★★★★

  • The Tree of Life

    ★★★★★

  • A Matter of Life and Death

    ★★★★★

  • Monsieur Verdoux

    ★★★★★

  • Claire's Knee

    ★★★★★

  • North by Northwest

    ★★★★★

  • Il Sorpasso

    ★★★★★

  • The Music Room

    ★★★★★

  • Smiles of a Summer Night

    ★★★★★

  • Lola Montès

    ★★★★★

  • Mouchette

    ★★★★★

  • Paisan

    ★★★★★

  • Shoah

    ★★★★★

  • Eyes Wide Shut

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 381 Films watched
  • 31.8 Average per month
  • 7.3 Average per week

Milestones

First Film

Angels with Dirty Faces

Jan 3

Most Watched

Silence

twice

La La Land

twice

Manchester by the Sea

twice

Last Film

Blue Jay

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
240 films
Comedy
107 films
Romance
70 films
Thriller
64 films
Action
51 films
Adventure
48 films
Crime
38 films
Mystery
36 films
Documentary
32 films
Fantasy
29 films
USA
251 films
France
74 films
UK
50 films
Germany
22 films
Italy
16 films
Belgium
14 films
Canada
9 films
Japan
8 films
Spain
8 films
Hong Kong
7 films
English
302 films
French
58 films
German
29 films
Italian
21 films
Spanish
21 films
Chinese
12 films
Japanese
12 films
Russian
11 films
Portuguese
6 films

Breakdown

2016 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 15 Added 20

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Jordan’s most liked review

The Red Turtle

★★★½

First 78 minutes of The Red Turtle: this is a very nice movie
Last 2 minutes: I am emotionally wrecked and have a new perspective on life

More reviews

Jordan’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

The Godfather
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Zoolander 2
Average weighted rating:

1.9

Most Popular

La La Land
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

How To Tell You're A Douchebag
Average weighted rating:

3.0

Films watched in 2016

  • Blue Jay
  • Silence
  • Barry
  • Green Snake
  • La La Land
  • Carol
  • Assassin's Creed
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Fences
  • My Life as a Zucchini
  • 20th Century Women
  • Roma
  • After the Storm
  • The Best of Cinerama
  • Silence
  • One More Time with Feeling
  • Cosmos
  • Miss Stevens
  • Fire at Sea
  • Three
  • I, Daniel Blake
  • La La Land
  • Jason Bourne
  • Tickled
  • O.J.: Made in America
  • Chevalier
  • Men Go to Battle
  • Rules Don't Apply
  • Manchester by the Sea
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Hell or High Water
  • Moana
  • The Godfather
  • The Red Turtle
  • Things to Come
  • Evolution
  • Nocturnal Animals
  • The Squid and the Whale
  • The Tree of Life
  • Allied
  • I Am Not Your Negro
  • Suicide Squad
  • The Wind
  • Arrival
  • 2 or 3 Things I Know About Her
  • Sing Street
  • Burn Your Maps
  • Punch-Drunk Love
  • The Edge of Seventeen
  • Peter and the Farm
  • Malcolm X
  • Complete Unknown
  • Hacksaw Ridge
  • In a Valley of Violence
  • Affliction
  • Blue Collar
  • A Poem Is a Naked Person
  • The War Room
  • Nerve
  • Bad Moms
  • Shin Godzilla
  • Sky Ladder: The Art of Cai Guo-Qiang
  • London Has Fallen
  • Moonlight
  • Into the Inferno
  • Night Moves
  • Jackie
  • Doctor Strange
  • Dead of Night
  • Loving
  • House of Tolerance
  • Marketa Lazarová
  • Happy Together
  • Short Cuts
  • Mascots
  • Justin Timberlake + The Tennessee Kids
  • Four Nights of a Dreamer
  • The Family Fang
  • Sense and Sensibility
  • A City of Sadness
  • 13th
  • Ossessione
  • Love & Friendship
  • Through the Olive Trees
  • The Gleaners & I
  • Syndromes and a Century
  • Personal Shopper
  • A Quiet Passion
  • Paterson
  • The Meddler
  • Independence Day: Resurgence
  • Deepwater Horizon
  • The Salesman
  • Elle
  • Moonlight
  • Dersu Uzala
  • Mikey and Nicky
  • A Matter of Life and Death
  • The Magnificent Seven
  • The Legend of Tarzan
  • Voyage of Time: The IMAX Experience
  • Monsieur Verdoux
  • Arrival
  • The Age of Shadows
  • Written on the Wind
  • Claire's Knee
  • I Am a Fugitive from a Chain Gang
  • Snowden
  • 42nd Street
  • White Material
  • Ulzana's Raid
  • X-Men: Apocalypse
  • Teenage Mutant Ninja Turtles: Out of the Shadows
  • Bigger Than Life
  • The Headless Woman
  • Maggie's Plan
  • Mike and Dave Need Wedding Dates
  • Right Now, Wrong Then
  • Sully
  • Katie Says Goodbye
  • Buster's Mal Heart
  • Neruda
  • Twin Peaks: Fire Walk with Me
  • Blood Simple
  • Aquarius
  • Toni Erdmann
  • Nocturama
  • Blood Father
  • Tropical Malady
  • Don't Breathe
  • The Fundamentals of Caring
  • Now You See Me 2
  • Everyone Else
  • Julieta
  • North by Northwest
  • A Room with a View
  • The Eyes of My Mother
  • The Forest for the Trees
  • Disorder
  • Under the Tuscan Sun
  • American Honey
  • A Hologram for the King
  • The Handmaiden
  • Zero Days
  • The Witches
  • The Little Prince
  • Elevator to the Gallows
  • Warcraft
  • Hell or High Water
  • The Boss
  • Sausage Party
  • Elvis & Nixon
  • Hello, My Name Is Doris
  • À Nos Amours
  • Kwaidan
  • Kuroneko
  • Demolition
  • Whiskey Tango Foxtrot
  • Pete's Dragon
  • The Light Between Oceans
  • Star Trek Beyond
  • Cameraperson
  • The Childhood of a Leader
  • The Lusty Men
  • Ghostbusters
  • Kubo and the Two Strings
  • Café Society
  • Ten
  • Pickup on South Street
  • Eye in the Sky
  • The Shallows
  • Free State of Jones
  • I Vitelloni
  • The BFG
  • Independence Day
  • Blow Out
  • Central Intelligence
  • Winnie the Pooh
  • The Emperor's New Groove
  • Lilo & Stitch
  • Ernest & Celestine
  • A Cat in Paris
  • Mind Game
  • Sita Sings the Blues
  • Finding Dory
  • Point Blank
  • The Servant
  • The Killers
  • Finding Nemo
  • Our Hospitality
  • Land Without Bread
  • The Neon Demon
  • Captain Fantastic
  • Goosebumps
  • Hunt for the Wilderpeople
  • Strike
  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 2
  • The Navigator
  • Gilda
  • Shadows
  • Hail, Caesar!
  • The Fits
  • How to Be Single
  • Gods of Egypt

See all 381

Highly rated films Jordan missed

  • Black Mirror: San Junipero
  • Bo Burnham: Make Happy
  • Your Name.
  • Martírio
  • How to Build a Time Machine
  • A Silent Voice
  • Gleason
  • HyperNormalisation

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more