2017

Jordan Raup Jordan Raup’s year in review

Jordan’s highest rated films

  • Carol

    ★★★★★

  • The Goddess

    ★★★★★

  • The Life of Oharu

    ★★★★★

  • The Umbrellas of Cherbourg

    ★★★★★

  • Barry Lyndon

    ★★★★★

  • The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

    ★★★★★

  • The War Game

    ★★★★★

  • Red Desert

    ★★★★★

  • The Big Parade

    ★★★★★

  • Two-Lane Blacktop

    ★★★★★

  • 8½

    ★★★★★

  • Lost in Translation

    ★★★★★

  • Stalker

    ★★★★★

  • The Marriage of Maria Braun

    ★★★★★

  • Ballad of a Soldier

    ★★★★★

  • The Young Girls of Rochefort

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 281 Films watched
  • 23.4 Average per month
  • 5.4 Average per week

Milestones

First Film

Dog Eat Dog

Jan 5

Most Watched

A Ghost Story

3 times

Get Out

twice

Call Me by Your Name

twice

Last Film

Carol

Dec 29

Genres, Countries & Languages

Drama
190 films
Comedy
75 films
Romance
60 films
Thriller
39 films
Crime
35 films
Action
34 films
Documentary
27 films
Sci Fi
23 films
Fantasy
21 films
Mystery
18 films
USA
174 films
France
55 films
UK
38 films
Germany
20 films
Italy
13 films
Canada
10 films
Japan
9 films
Belgium
7 films
Denmark
5 films
Spain
5 films
English
210 films
French
55 films
German
25 films
Spanish
19 films
Italian
15 films
Portuguese
11 films
Russian
11 films
Japanese
10 films
Korean
7 films
Arabic
6 films

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 8 Added 31

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Jordan’s most liked review

Bright

"I'm going to be honest with you. I don't fuck with no fairies."
"Fairy lives don't matter today!"
"Dude, you can't go through elf town!"

Will Smith says all of these lines with an earnest conviction in Bright, then there's still 1 hour and 45 minutes left.

More reviews

Jordan’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

Stalker
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Baywatch
Average weighted rating:

2.3

Most Popular

Get Out
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Voyage to Terengganu

Films watched in 2017

  • Carol
  • Downsizing
  • Bright
  • The Goddess
  • Within Our Gates
  • Jane
  • Get Out
  • The Life of Oharu
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Happy End
  • Loving Vincent
  • Stronger
  • Graduation
  • A Christmas Tale
  • Purple Noon
  • The Commuter
  • Jumanji: Welcome to the Jungle
  • The Work
  • The Disaster Artist
  • World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts
  • Call Me by Your Name
  • October (Ten Days that Shook the World)
  • The Post
  • Phantom Thread
  • Phantom Thread
  • Othon
  • The Other Side of Hope
  • Poison
  • Ex Libris: New York Public Library
  • God's Own Country
  • You've Got Mail
  • A Ghost Story
  • In the Fade
  • Coco
  • Lady Bird
  • I Love You, Daddy
  • The Shape of Water
  • I, Tonya
  • The Wise Kids
  • The Umbrellas of Cherbourg
  • The Color of Pomegranates
  • Ichi the Killer
  • Black Gravel
  • Why Him?
  • Thor: Ragnarok
  • Molly's Game
  • Girls Trip
  • Staying Vertical
  • Personal Shopper
  • The Blackcoat's Daughter
  • Kill Baby, Kill
  • Barry Lyndon
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Certain Women
  • The Sacrifice
  • Baby Driver
  • The Killing of a Sacred Deer
  • Brawl in Cell Block 99
  • Spielberg
  • Blade Runner 2049
  • Wonder Wheel
  • Let the Sunshine In
  • Lady Bird
  • First Reformed
  • Filmworker
  • Trouble No More
  • Zama
  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)
  • On the Beach at Night Alone
  • Brad's Status
  • The Day After
  • She's Gotta Have It
  • The Bad Batch
  • The Straight Story
  • Thelma
  • The Rider
  • Last Flag Flying
  • Crooklyn
  • mother!
  • Western
  • It
  • The Life Aquatic with Steve Zissou
  • The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford
  • La Ronde
  • Howards End
  • WR: Mysteries of the Organism
  • Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring
  • The Florida Project
  • The Square
  • BPM (Beats per Minute)
  • Logan Lucky
  • Putney Swope
  • Dunkirk
  • Full Moon in Paris
  • La Collectionneuse
  • New York, New York
  • The Duellists
  • The War Game
  • Faces Places
  • That Obscure Object of Desire
  • The Man Who Loved Women
  • The Challenge
  • Lover for a Day
  • Stroszek
  • The American Friend
  • Detroit
  • Red Desert
  • Atomic Blonde
  • Tragedy of a Ridiculous Man
  • The Big Parade
  • Good Time
  • Person to Person
  • Chasing Coral
  • Prizzi's Honor
  • Kékszakállú
  • Valerian and the City of a Thousand Planets
  • Dunkirk
  • Parents
  • Married to the Mob
  • Two-Lane Blacktop
  • Time Bandits
  • Divorce Italian Style
  • Revenge
  • Klute
  • City of Ghosts
  • Wonderstruck
  • A Ghost Story
  • Mysterious Object at Noon
  • Limite
  • Law of the Border
  • I Know Where I'm Going!
  • Insiang
  • The Ornithologist
  • David Lynch: The Art Life
  • Nobody Speak: Trials of the Free Press
  • War Machine
  • Dawson City: Frozen Time
  • War on Everyone
  • Tramps
  • Taipei Story
  • The Big Sick
  • Spider-Man: Homecoming
  • Baby Driver
  • War for the Planet of the Apes
  • 8½
  • Princess Cyd
  • Death in Venice
  • The B-Side: Elsa Dorfman's Portrait Photography
  • Rough Night
  • Wonder Woman
  • The Beguiled
  • Okja
  • Hermia & Helena
  • A Star Is Born
  • Dishonored
  • An Autumn Afternoon
  • Jackie Brown
  • Lost in Translation
  • Jackie
  • Alien: Covenant
  • Baywatch
  • It Comes at Night
  • Jeremiah Tower: The Last Magnificent
  • Superbad
  • The Stranger
  • Blackhat
  • Stalker
  • Swing Shift
  • Death Becomes Her
  • The Marriage of Maria Braun
  • Duelle
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • Risk
  • Thirst Street
  • Going in Style
  • Voyage to Terengganu
  • Le Boucher
  • Tampopo
  • The Lovers
  • The Trip to Spain
  • Free Fire
  • Rat Film
  • Rumble Fish
  • World Without End (No Reported Incidents)
  • Mimosas
  • The Lost City of Z
  • Rat Film
  • The Beguiled
  • Slack Bay
  • Five Came Back
  • By the Time It Gets Dark
  • Hi, Mom!
  • Love on the Run
  • Bed and Board
  • Stolen Kisses
  • Antoine and Colette
  • All These Sleepless Nights
  • 20th Century Women
  • Passengers
  • Henry V
  • Wild at Heart
  • Song to Song
  • Life

See all 281

Highly rated films Jordan missed

  • Nathan for You: Finding Frances
  • Hans Zimmer Live in Prague
  • LA 92
  • Hasan Minhaj: Homecoming King
  • Saturation
  • Newsies: The Broadway Musical
  • One Cut of the Dead
  • Sleep Has Her House

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more