RSS feed for Max
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Death by Hanging

Death by Hanging

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Violence at Noon

Violence at Noon

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★½
Edit this entry  
25
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Aladdin

Aladdin

2019
×
★★
Edit this entry  
23
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★★
Edit this entry  
18
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★★★
Edit this entry  
11
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
The Outsiders

The Outsiders

1983
×
★★★
Edit this entry  
10
Ishtar

Ishtar

1987
×
★★★★
Edit this entry  
09
Hero

Hero

2002
×
★★★★
Edit this entry  
09
Ju Dou

Ju Dou

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Psycho II

Psycho II

1983
×
★★★
Edit this entry  
01
High Life

High Life

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Her Smell

Her Smell

2018
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Twixt

Twixt

2011
×
★★★½
Edit this entry  
27
Bad Lieutenant

Bad Lieutenant

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Get Shorty

Get Shorty

1995
×
★★★½
Edit this entry  
24
Smoke

Smoke

1995
×
★★★½
Edit this entry  
24
Bad Timing

Bad Timing

1980
×
★★★★
Edit this entry  
23
Office Space

Office Space

1999
×
★★★★
Edit this entry  
22
Red Sorghum

Red Sorghum

1987
×
★★★★
Edit this entry  
22
Tetro

Tetro

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Crying Game

The Crying Game

1992
×
★★★★
Edit this entry  
19
Fingers

Fingers

1978
×
★★★
Edit this entry  
19
Death Watch

Death Watch

1980
×
★★★
Edit this entry  
19
Blue Collar

Blue Collar

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Mustang

The Mustang

2019
×
★★★½
Edit this entry  
13
Youth Without Youth

Youth Without Youth

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Bastards

Bastards

2013
×
★★★★
Edit this entry  
11
White Material

White Material

2009
×
★★½
Edit this entry  
08
Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

1991
×
★★★★
Edit this entry  
07
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
07
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Knife+Heart

Knife+Heart

2018
×
★★½
Edit this entry  
04
Friday Night

Friday Night

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Velvet Goldmine

Velvet Goldmine

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Pet Sematary

Pet Sematary

1989
×
★★
Edit this entry  
27
Kingpin

Kingpin

1996
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Dirt

The Dirt

2019
×
Edit this entry  
23
Dragged Across Concrete

Dragged Across Concrete

2018
×
★★★½
Edit this entry  
22
Us

Us

2019
×
★★★★
Edit this entry  
17
Gloria Bell

Gloria Bell

2018
×
★★★½
Edit this entry  
16
Far from Heaven

Far from Heaven

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Kung Pow: Enter the Fist

Kung Pow: Enter the Fist

2002
×
★★★
Edit this entry  
16
Safe

Safe

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Fragment of an Empire

Fragment of an Empire

1929
×
★★★★
Edit this entry