Sort by

Aakash has logged 812 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Vanishing Lion

The Vanishing Lion

2003
×
★★★
Edit this entry  
28
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Trance

Trance

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Body Double

Body Double

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
AK vs AK

AK vs AK

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Vagabond

Vagabond

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Le Bonheur

Le Bonheur

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Cold Meridian

Cold Meridian

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Master

The Master

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Paava Kadhaigal

Paava Kadhaigal

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Unpaused

Unpaused

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Human Condition III: A Soldier's Prayer

The Human Condition III: A Soldier's Prayer

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Human Condition II: Road to Eternity

The Human Condition II: Road to Eternity

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Musk

The Musk

×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Gold Rush

The Gold Rush

1925
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Torbaaz

Torbaaz

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Kwaidan

Kwaidan

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Vilom

Vilom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Aani Maani

Aani Maani

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Durgamati: The Myth

Durgamati: The Myth

2020
×
Read the review Edit this entry  
11
Durgamati: The Myth

Durgamati: The Myth

2020
×
Read prior review Edit this entry  
10
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
My Best Friend's Wedding

My Best Friend's Wedding

1997
×
★★
Edit this entry  
10
The Notebook

The Notebook

2004
×
★★
Edit this entry  
10
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Human Condition I: No Greater Love

The Human Condition I: No Greater Love

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
To Be Continued

To Be Continued

2007
×
★★★½
Edit this entry  
05
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Darbaan

Darbaan

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Rope

Rope

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Bangalore Days

Bangalore Days

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry