Sort by

Aakash has logged 56 entries for films during October 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Kaali Khuhi

Kaali Khuhi

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Taish

Taish

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Raid

The Raid

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Ee.Ma.Yau

Ee.Ma.Yau

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Helen

Helen

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Footfairy

Footfairy

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Commando 3

Commando 3

2019
×
★½
Edit this entry  
25
Ordet

Ordet

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Booth

The Booth

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Akira

Akira

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Adaminte Makan Abu

Adaminte Makan Abu

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Cure

The Cure

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Scam 1992 - The Harshad Mehta Story

Scam 1992 - The Harshad Mehta Story

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Breathless

Breathless

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Lust, Caution

Lust, Caution

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Halal Love Story

Halal Love Story

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Tale of Two Sisters

A Tale of Two Sisters

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Big Parade

The Big Parade

1925
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Way Down East

Way Down East

1920
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Rajnigandha

Rajnigandha

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Jazz Singer

The Jazz Singer

1927
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Capernaum

Capernaum

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ginny Weds Sunny

Ginny Weds Sunny

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Sara Akash

Sara Akash

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Kamla Ki Maut

Kamla Ki Maut

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Disciple

The Disciple

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
A Visit

A Visit

2017
×
★★★
Edit this entry  
06
Jangarh Film One

Jangarh Film One

2008
×
★★★
Edit this entry  
05
North 24 Kaatham

North 24 Kaatham

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Terminator Genisys

Terminator Genisys

2015
×
★½
Edit this entry  
03
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
Edit this entry  
03
Terminator 3: Rise of the Machines

Terminator 3: Rise of the Machines

2003
×
★★
Edit this entry  
03
Terminator Salvation

Terminator Salvation

2009
×
★★½
Edit this entry  
03
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★
Edit this entry  
03
The Purge

The Purge

2013
×
Edit this entry  
03
The Purge: Election Year

The Purge: Election Year

2016
×
★★
Edit this entry  
03
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★½
Edit this entry  
03
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★
Edit this entry