2021

Chingy Nea Chingy Nea’s year to date

Highest rated films

  • Drive

    ★★★★★

  • Point Break

    ★★★★★

  • Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

    ★★★★★

  • Mysterious Skin

    ★★★★★

  • Lovers Rock

    ★★★★★

  • In the Loop

    ★★★★★

  • Neon Genesis Evangelion

    ★★★★★

  • Nowhere

    ★★★★★

  • GoodFellas

    ★★★★½

  • The Irishman

    ★★★★½

  • Jackie Brown

    ★★★★½

  • Chungking Express

    ★★★★½

  • O Brother, Where Art Thou?

    ★★★★½

  • Moonstruck

    ★★★★½

  • My Cousin Vinny

    ★★★★½

  • Italianamerican

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 38 Films watched
  • 7.6 Average per month
  • 2 Average per week

Milestones

First Film

The Irishman

Jan 3

Most Watched

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

twice

GoodFellas

twice

Nowhere

twice

Chungking Express

twice

The Irishman

twice

Last Film

Shiva Baby

Apr 9

Genres, countries & languages

Drama
30 films
Comedy
18 films
Crime
13 films
Thriller
8 films
Romance
6 films
Sci Fi
4 films
Action
4 films
Animation
3 films
History
3 films
Documentary
2 films
USA
31 films
UK
4 films
Japan
3 films
France
3 films
Hong Kong
2 films
China
1 film
English
35 films
Italian
7 films
Japanese
5 films
Spanish
4 films
Cantonese
3 films
Urdu
2 films
Chinese
2 films
Hindi
2 films
Latin
2 films

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 13 Added 273

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Chingy’s most liked review

Moonstruck

★★★★½

No one ever told me how fucking Italian this is...both of Martin Scorsese’s parents cameo in it...no one told me

More reviews

Chingy’s most liked list

Highs and lows

Highest Average

Neon Genesis Evangelion
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Blade: Trinity
Average weighted rating:

2.3

Most Popular

Once Upon a Time… in Hollywood
Average weighted rating:

3.8

Most Obscure

Mistaken for Strangers
Average weighted rating:

3.7

Films Chingy watched in 2021

  • Shiva Baby
  • Drive
  • O Brother, Where Art Thou?
  • Moonstruck
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Hail, Caesar!
  • Wild at Heart
  • Raging Bull
  • Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion
  • Taxi Driver
  • Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion
  • Neon Genesis Evangelion
  • The Wolf of Wall Street
  • Enough Said
  • GoodFellas
  • Jackie Brown
  • Mysterious Skin
  • Malcolm & Marie
  • One Night in Miami...
  • Lovers Rock
  • The Departed
  • Italianamerican
  • Totally Fucked Up
  • Nowhere
  • Nowhere
  • Chungking Express
  • The Irishman
  • In the Loop
  • Point Break
  • Last Flag Flying
  • Chungking Express
  • Blade: Trinity
  • The King of Comedy
  • My Cousin Vinny
  • After Hours
  • Mistaken for Strangers
  • GoodFellas
  • The Irishman

World map

Highly rated films Chingy is yet to see

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Judas and the Black Messiah
  • Mass
  • The Mitchells vs. The Machines
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • CODA
  • Petite Maman
  • On the Count of Three

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more