Sort by

TheGiantClaw has logged 297 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Fan-O-Rama

Fan-O-Rama

2016
×
★★★½
Edit this entry  
28
Snow White and the Huntsman

Snow White and the Huntsman

2012
×
★★½
Edit this entry  
24
Santa Claus Conquers the Martians

Santa Claus Conquers the Martians

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Moonwalkers

Moonwalkers

2015
×
★★★½
Edit this entry  
21
Female Vampire

Female Vampire

1973
×
★★
Edit this entry  
21
Deathgasm

Deathgasm

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
Read the review Edit this entry  
16
Scream of the Bikini

Scream of the Bikini

2010
×
★★★½
Edit this entry  
16
Chasing Rewind

Chasing Rewind

2016
×
★★★
Edit this entry  
16
S.I.D.S.

S.I.D.S.

2014
×
Edit this entry  
15
A Christmas Horror Story

A Christmas Horror Story

2015
×
★★★½
Edit this entry  
03
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★½
Edit this entry  
01
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★½
Edit this entry  
16
Spacehunter: Adventures in the Forbidden Zone

Spacehunter: Adventures in the Forbidden Zone

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Sorceress

Sorceress

1982
×
★★★★
Edit this entry  
14
Howard the Duck

Howard the Duck

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Child's Play 2

Child's Play 2

1990
×
★★
Edit this entry  
10
Conquest of the Planet of the Apes

Conquest of the Planet of the Apes

1972
×
★★★½
Edit this entry  
09
Escape from the Planet of the Apes

Escape from the Planet of the Apes

1971
×
★★★½
Edit this entry  
09
Beneath the Planet of the Apes

Beneath the Planet of the Apes

1970
×
★★★
Edit this entry  
07
Planet of the Apes

Planet of the Apes

1968
×
★★★★
Edit this entry  
05
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Beverly Hills Cop

Beverly Hills Cop

1984
×
★★★½
Edit this entry  
02
A Mighty Wind

A Mighty Wind

2003
×
★★★★
Edit this entry  
01
Mafia vs. Ninja

Mafia vs. Ninja

1985
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Silence

The Silence

1963
×
★★★★
Edit this entry  
01
Thunderbolt and Lightfoot

Thunderbolt and Lightfoot

1974
×
★★★★
Edit this entry  
01
American Ultra

American Ultra

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
You're Next

You're Next

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Mist

The Mist

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Slither

Slither

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Descent

The Descent

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Saw

Saw

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Cabin Fever

Cabin Fever

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Misery

Misery

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Tetsuo: The Iron Man

Tetsuo: The Iron Man

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Accountant

The Accountant

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Chopping Mall

Chopping Mall

1986
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Changeling

The Changeling

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Brood

The Brood

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
Edit this entry  
14
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Deadly Blessing

Deadly Blessing

1981
×
★★★½
Edit this entry  
12
Mitchell

Mitchell

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Onibaba

Onibaba

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Faculty

The Faculty

1998
×
★★★½
Edit this entry  
07
Four of the Apocalypse

Four of the Apocalypse

1975
×
★★★
Edit this entry  
07
Blazing Saddles

Blazing Saddles

1974
×
★★★½
Edit this entry