Sort by

Gino has logged 51 entries for films during June 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Band of Outsiders

Band of Outsiders

1964
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Light Sleeper

Light Sleeper

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Little Hours

The Little Hours

2017
×
★★
Edit this entry  
29
Stranger Than Paradise

Stranger Than Paradise

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Child's Play 3

Child's Play 3

1991
×
★★½
Edit this entry  
28
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★½
Edit this entry  
27
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
4 Months, 3 Weeks and 2 Days

4 Months, 3 Weeks and 2 Days

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Heavy

Heavy

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Down by Law

Down by Law

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Withnail and Us

Withnail and Us

1999
×
Read the review Edit this entry  
26
Withnail & I

Withnail & I

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Stolen Kisses

Stolen Kisses

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Pokémon Heroes

Pokémon Heroes

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Fish Tank

Fish Tank

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Scanner Darkly

A Scanner Darkly

2006
×
★★★
Edit this entry  
19
Repo Man

Repo Man

1984
×
★★★
Edit this entry  
18
The Hole

The Hole

1998
×
★★★★
Edit this entry  
17
Alien

Alien

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Journey to the Beginning of Time

Journey to the Beginning of Time

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Boom for Real: The Late Teenage Years of Jean-Michel Basquiat

Boom for Real: The Late Teenage Years of Jean-Michel Basquiat

2017
×
★★½
Edit this entry  
15
Boy

Boy

2010
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Murmur of the Heart

Murmur of the Heart

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
The Trial

The Trial

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★
Edit this entry  
11
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Living End

The Living End

1992
×
★★½
Edit this entry  
09
Diary of a Wimpy Kid: Dog Days

Diary of a Wimpy Kid: Dog Days

2012
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Basket Case

Basket Case

1982
×
★★★
Edit this entry  
08
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★½
Edit this entry  
07
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Crooklyn

Crooklyn

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
06
True Stories

True Stories

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Drugstore Cowboy

Drugstore Cowboy

1989
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Cat in the Hat

The Cat in the Hat

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
The Rescuers

The Rescuers

1977
×
★★½
Edit this entry  
02
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry