TheGothicAlice has logged 56 entries for films during April 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Spider Baby

Spider Baby

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
2046

2046

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Mona Lisa

Mona Lisa

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Twice-Told Tales

Twice-Told Tales

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Demonic Toys

Demonic Toys

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mama

Mama

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Fallen

Fallen

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
High Spirits

High Spirits

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Angel Heart

Angel Heart

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Cinderella

Cinderella

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Thelma

Thelma

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Sacrifice

Sacrifice

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
White Settlers

White Settlers

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Naked Lunch

Naked Lunch

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Plus One

Plus One

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Cat and the Canary

The Cat and the Canary

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
A Tale of Two Sisters

A Tale of Two Sisters

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Veil

The Veil

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Bay

The Bay

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
City of Tiny Lights

City of Tiny Lights

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Ms .45

Ms .45

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Chappie

Chappie

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Kristy

Kristy

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Stuff

The Stuff

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Nick Cave & The Bad Seeds: Distant Sky - Live in Copenhagen

Nick Cave & The Bad Seeds: Distant Sky - Live in Copenhagen

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Pecker

Pecker

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Storage 24

Storage 24

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Screamers

Screamers

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Darling

Darling

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Teen Witch

Teen Witch

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Sleepwalkers

Sleepwalkers

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Buffy the Vampire Slayer

Buffy the Vampire Slayer

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
A Field in England

A Field in England

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Thing

The Thing

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
A Dark Song

A Dark Song

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Hungry Wives

Hungry Wives

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
True Romance

True Romance

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Viy

Viy

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Death and the Compass

Death and the Compass

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry