Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Field of Dreams

Field of Dreams

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★★
Edit this entry  
08
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★★
Edit this entry  
05
Searching

Searching

2018
×
★★★★
Edit this entry  
04
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★★★
Edit this entry  
12
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★★
Edit this entry  
07
Venom

Venom

2018
×
★★★
Edit this entry  
02
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★½
Edit this entry  
02
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★★
Edit this entry  
22
God Bless America

God Bless America

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
Edit this entry  
24
Now You See Me 2

Now You See Me 2

2016
×
★★★½
Edit this entry  
23
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Strange Days

Strange Days

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
03
The Bourne Supremacy

The Bourne Supremacy

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Mary and Max

Mary and Max

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
03
The Bourne Ultimatum

The Bourne Ultimatum

2007
×
★★★★
Edit this entry  
02
Hardcore Henry

Hardcore Henry

2015
×
★★
Edit this entry  
02
Insidious: Chapter 3

Insidious: Chapter 3

2015
×
★★★
Edit this entry  
02
Hanna

Hanna

2011
×
★★★
Edit this entry  
01
The Bourne Identity

The Bourne Identity

2002
×
★★★½
Edit this entry  
28
Sunshine

Sunshine

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★½
Edit this entry  
26
Star Trek Into Darkness

Star Trek Into Darkness

2013
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Oz the Great and Powerful

Oz the Great and Powerful

2013
×
★★★★
Edit this entry  
18
Take Shelter

Take Shelter

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Transformers: Dark of the Moon

Transformers: Dark of the Moon

2011
×
★★
Edit this entry  
17
Central Intelligence

Central Intelligence

2016
×
★★★½
Edit this entry  
16
Rise of the Guardians

Rise of the Guardians

2012
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
The Adventures of Tintin

The Adventures of Tintin

2011
×
★★★★
Edit this entry  
16
Brave

Brave

2012
×
★★★★
Edit this entry  
16
Frozen

Frozen

2013
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1991
×
Edit this entry  
09
Ice Age: Dawn of the Dinosaurs

Ice Age: Dawn of the Dinosaurs

2009
×
★★★★
Edit this entry  
07
Bachelorette

Bachelorette

2012
×
★★★
Edit this entry  
04
Grabbers

Grabbers

2012
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Journey 2: The Mysterious Island

Journey 2: The Mysterious Island

2012
×
★★★½
Edit this entry  
03
Spectre

Spectre

2015
×
★★½
Edit this entry  
25
Neighbors 2: Sorority Rising

Neighbors 2: Sorority Rising

2016
×
★★★★
Edit this entry  
18
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Girl Who Leapt Through Time

The Girl Who Leapt Through Time

2006
×
★★★★★
Edit this entry