• Malignant

    ★★½

  • The Green Knight

    ★★★★½

  • Black Widow

    ★★★★

  • Luca

    ★★★★★

  • The Conjuring: The Devil Made Me Do It

    ★★★½

  • The Falcon and the Winter Soldier

    ★★½

  • WandaVision

    ★★★½

  • Education

    ★★★★

  • Alex Wheatle

    ★★★★½

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★★

  • Soul

    ★★★★★

  • Red, White and Blue

    ★★★★½

  • Mangrove

    ★★★★

  • Lovers Rock

    ★★★★½

  • Another Round

    ★★★★

  • Nomadland

    ★★★★½

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★½

  • Bill & Ted Face the Music

    ★★★½

  • Tenet

    ★★★★

  • Hamilton

  • You Should Have Left

    ★★★½

  • Out

  • Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

  • Shiva Baby

    ★★★★★

  • The Way Back

    ★★★½

  • Onward

    ★★★★

  • The Father

    ★★★★½

  • Minari

    ★★★★★

  • Possessor

    ★★★★

  • Relic

    ★★★

  • Sonic the Hedgehog

    ★★★½

  • Kajillionaire

    ★★★★½

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★★½

  • 6 Underground

    ★★

  • 1917

    ★★★★

  • Klaus

    ★★★

  • The Assent

  • The Irishman

    ★★★★½

  • In the Tall Grass

    ★★½

  • Saint Maud

    ★★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★★½

  • Color Out of Space

    ★★★★

  • Knives Out

    ★★★★★

  • The Platform

    ★★★★

  • Joker

    ★★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★½

  • Marriage Story

    ★★★★½

  • It Chapter Two

    ★★★★

  • Invader ZIM: Enter the Florpus

  • Rocko's Modern Life: Static Cling

    ★★★★

  • Anima

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★★★½

  • Midsommar

    ★★★★

  • Toy Story 4

    ★★★★★

  • Godzilla: King of the Monsters

  • Parasite

    ★★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★½

  • Yesterday

    ★★★½

  • Pokémon Detective Pikachu

  • Swallow

    ★★★½

  • Avengers: Endgame

    ★★★★½

  • Pet Sematary

  • Us

    ★★★★

  • Booksmart

    ★★★★½

  • Captain Marvel

    ★★

  • Greener Grass

    ★★★★½

  • The Lodge

    ★★★★

  • Fyre

  • Black Mirror: Bandersnatch

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse