Sort by

Steve has logged 296 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Critical Condition

Critical Condition

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Watchmen

Watchmen

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Little Monsters

Little Monsters

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Andy Murray: Resurfacing

Andy Murray: Resurfacing

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
11
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Swimming with Men

Swimming with Men

2018
×
★★½
Edit this entry  
08
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Running Man

The Running Man

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Gone Fishin'

Gone Fishin'

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Kid Who Would Be King

The Kid Who Would Be King

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Wish You Were Here

Wish You Were Here

1987
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
RoboCop 2

RoboCop 2

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Independence Day: Resurgence

Independence Day: Resurgence

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Munich

Munich

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Funny Farm

Funny Farm

1988
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Get Santa

Get Santa

2014
×
★★½
Edit this entry  
23
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Porky's Revenge

Porky's Revenge

1985
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Weird Science

Weird Science

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Basketball Diaries

The Basketball Diaries

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Brittany Runs a Marathon

Brittany Runs a Marathon

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Clockwise

Clockwise

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Stand

The Stand

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Midway

Midway

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Aeronauts

The Aeronauts

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
T2 Trainspotting

T2 Trainspotting

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Cyborg

Cyborg

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
War Dogs

War Dogs

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Field of Dreams

Field of Dreams

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry