sam has logged 105 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Emma.

Emma.

2020
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Hidden Figures

Hidden Figures

2016
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Kacey Musgraves Christmas Show

The Kacey Musgraves Christmas Show

2019
×
Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Edit this entry  
29
Madagascar 3: Europe's Most Wanted

Madagascar 3: Europe's Most Wanted

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Withnail & I

Withnail & I

1987
×
★★★★
Edit this entry  
16
RSC Live: Macbeth

RSC Live: Macbeth

2018
×
Edit this entry  
14
All My Sons

All My Sons

2011
×
Read prior review Edit this entry  
07
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Luce

Luce

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Matthias & Maxime

Matthias & Maxime

2019
×
★★★
Edit this entry  
26
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Trixie Mattel: Moving Parts

Trixie Mattel: Moving Parts

2019
×
Edit this entry  
13
Chicken Run

Chicken Run

2000
×
★★★★
Edit this entry  
12
Mrs. Doubtfire

Mrs. Doubtfire

1993
×
★★★½
Edit this entry  
11
A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon

A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon

2019
×
★★★½
Edit this entry  
07
She Dies Tomorrow

She Dies Tomorrow

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Lost in Transit

Lost in Transit

2020
×
Read the review Edit this entry  
30
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Dolittle

Dolittle

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Teen Beach Movie

Teen Beach Movie

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
National Theatre Live: Fleabag

National Theatre Live: Fleabag

2019
×
Read the review Edit this entry  
22
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Won't You Be My Neighbor?

Won't You Be My Neighbor?

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★★½
Edit this entry  
11
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Trolls World Tour

Trolls World Tour

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Burning

Burning

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Us

Us

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry