julia has logged 292 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Ellen DeGeneres: Relatable

Ellen DeGeneres: Relatable

2018
×
½
Edit this entry  
31
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Master

The Master

2012
×
★★★
Edit this entry  
28
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★★
Edit this entry  
28
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★½
Edit this entry  
23
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Sleeping Beauty

Sleeping Beauty

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★
Edit this entry  
21
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
Edit this entry  
21
Muriel's Wedding

Muriel's Wedding

1994
×
★★★
Edit this entry  
20
Private Life

Private Life

2018
×
★★★★
Edit this entry  
20
Disobedience

Disobedience

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Take Your Pills

Take Your Pills

2018
×
Edit this entry  
18
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★
Edit this entry  
15
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
An Education

An Education

2009
×
★★★
Edit this entry  
08
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Sharp Objects

Sharp Objects

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★
Edit this entry  
20
Widows

Widows

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Gaga: Five Foot Two

Gaga: Five Foot Two

2017
×
Edit this entry  
19
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Still Alice

Still Alice

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★
Edit this entry  
12
Chasing Amy

Chasing Amy

1997
×
½
Read the review Edit this entry  
12
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★
Edit this entry  
08
Disobedience

Disobedience

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Easy A

Easy A

2010
×
Read the review Edit this entry  
04
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
Edit this entry  
03
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
A Kid Like Jake

A Kid Like Jake

2018
×
★★★
Edit this entry  
26
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Enchanted

Enchanted

2007
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
Read the review Edit this entry  
15
The Woman in the Window

The Woman in the Window

×
Read the review Edit this entry  
14
Venom

Venom

2018
×
★★
Edit this entry  
13
The Kindergarten Teacher

The Kindergarten Teacher

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
First Man

First Man

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry