Michael Dang has logged 116 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Dog Eat Dog

Dog Eat Dog

2016
×
Read the review Edit this entry  
27
This Is the End

This Is the End

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Nerve

Nerve

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
True Grit

True Grit

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Fundamentals of Caring

The Fundamentals of Caring

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Predator

Predator

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ender's Game

Ender's Game

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Killers

Killers

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Justice League: The New Frontier

Justice League: The New Frontier

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Tokyo Tribe

Tokyo Tribe

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
War on Everyone

War on Everyone

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Boxer

The Boxer

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Wait Until Dark

Wait Until Dark

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The King of Pigs

The King of Pigs

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Killer

The Killer

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ace Ventura: Pet Detective

Ace Ventura: Pet Detective

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Art of the Steal

The Art of the Steal

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mascots

Mascots

2016
×
Read the review Edit this entry  
03
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Calvary

Calvary

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Amanda Knox

Amanda Knox

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Other Guys

The Other Guys

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Little Prince

The Little Prince

2015
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Sully

Sully

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Gone Baby Gone

Gone Baby Gone

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
These Final Hours

These Final Hours

2013
×
★★★½
Edit this entry  
13
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Blood Father

Blood Father

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Sausage Party

Sausage Party

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Guard

The Guard

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry