Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
$10 Raise

$10 Raise

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Arnold

Arnold

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
What Sex Am I?

What Sex Am I?

1985
×
Read the review Edit this entry  
27
How Green Was My Valley

How Green Was My Valley

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Pride

Pride

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Down Three Dark Streets

Down Three Dark Streets

1954
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Kiss Me Kate

Kiss Me Kate

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Road to Ruin

The Road to Ruin

1934
×
Read the review Edit this entry  
24
The Anderson Tapes

The Anderson Tapes

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Lover Come Back

Lover Come Back

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Docks of New York

The Docks of New York

1928
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Devil in Miss Jones

The Devil in Miss Jones

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
When Women Kill

When Women Kill

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Cool Ones

The Cool Ones

1967
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Music and Lyrics

Music and Lyrics

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Man Hunt

Man Hunt

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Willmar 8

The Willmar 8

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Thieves' Highway

Thieves' Highway

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Osaka Elegy

Osaka Elegy

1936
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Corruption

Corruption

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Don't Bet on Blondes

Don't Bet on Blondes

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Easter Parade

Easter Parade

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Cat from Outer Space

The Cat from Outer Space

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Lord Love a Duck

Lord Love a Duck

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Killer Shark

Killer Shark

1950
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
It's My Party

It's My Party

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Angel, Angel, Down We Go

Angel, Angel, Down We Go

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Guilty

The Guilty

1947
×
Read the review Edit this entry  
11
Can't Help Singing

Can't Help Singing

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Dog Park

Dog Park

1998
×
Read the review Edit this entry  
09
Niagara

Niagara

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Airport 1975

Airport 1975

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Ground Control

Ground Control

1998
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
When Time Ran Out...

When Time Ran Out...

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Beyond the Poseidon Adventure

Beyond the Poseidon Adventure

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Airport '77

Airport '77

1977
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The Opening of Misty Beethoven

The Opening of Misty Beethoven

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Poseidon Adventure

The Poseidon Adventure

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Making Montgomery Clift

Making Montgomery Clift

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
A Place in the Sun

A Place in the Sun

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Hours and Times

The Hours and Times

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Just This Once

Just This Once

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Rocky IV

Rocky IV

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Tea 4 Two

Tea 4 Two

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Mona Lisa

Mona Lisa

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Crazy House

Crazy House

1930
×
★★★
Read the review Edit this entry