Sort by

theironcupcake has logged 65 entries for films during October 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Halloween

Halloween

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Death Line

Death Line

1972
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
The Devil Commands

The Devil Commands

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Vampire Bat

The Vampire Bat

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Halloween

Halloween

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
White Zombie

White Zombie

1932
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Her Name Was Lisa

Her Name Was Lisa

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Last House on Dead End Street

Last House on Dead End Street

1973
×
½
Read the review Edit this entry  
29
The Little Shop of Horrors

The Little Shop of Horrors

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Fleshpot on 42nd Street

Fleshpot on 42nd Street

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Connection

The Connection

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Prime Evil

Prime Evil

1988
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Taste the Blood of Dracula

Taste the Blood of Dracula

1970
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Guru, the Mad Monk

Guru, the Mad Monk

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Ghastly Ones

The Ghastly Ones

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Seeds

Seeds

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Vapors

Vapors

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Rabid

Rabid

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Gorilla at Large

Gorilla at Large

1954
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Hell and High Water

Hell and High Water

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Abominable Dr. Phibes

The Abominable Dr. Phibes

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Vampire Circus

Vampire Circus

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Lurkers

Lurkers

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Edge of Sanity

Edge of Sanity

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Caller

The Caller

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Return of the Vampire

The Return of the Vampire

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Dominique

Dominique

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Devotion

Devotion

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Savage Intruder

Savage Intruder

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Chopping Mall

Chopping Mall

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Destination Murder

Destination Murder

1950
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Night of the Creeps

Night of the Creeps

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Bucket of Blood

A Bucket of Blood

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Howling II: Stirba - Werewolf Bitch

Howling II: Stirba - Werewolf Bitch

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Howling

The Howling

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Playgirl Killer

Playgirl Killer

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Blood for Dracula

Blood for Dracula

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Ghoul

The Ghoul

1933
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
A Taste of Blood

A Taste of Blood

1967
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Primal Rage

Primal Rage

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Night of the Lepus

Night of the Lepus

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Psychic Killer

Psychic Killer

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Buffy the Vampire Slayer

Buffy the Vampire Slayer

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Slumber Party Massacre II

Slumber Party Massacre II

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
The Oracle

The Oracle

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Born to Kill

Born to Kill

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Ghost in the Machine

Ghost in the Machine

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Freaks

Freaks

1932
×
★★★★½
Read the review Edit this entry