Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
07
A Good Man

A Good Man

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Sword and the Dragon

The Sword and the Dragon

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Cube

Cube

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Only Yesterday

Only Yesterday

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Three Wishes of Billy Grier

The Three Wishes of Billy Grier

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Outsiders

The Outsiders

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Battle for the Lost Planet

Battle for the Lost Planet

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Snow Dogs

Snow Dogs

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Sleepaway Camp IV: The Survivor

Sleepaway Camp IV: The Survivor

1992
×
½
Read the review Edit this entry  
07
Sharks of the Corn

Sharks of the Corn

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
10,000 BC

10,000 BC

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
TC 2000

TC 2000

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Children of the Corn IV: The Gathering

Children of the Corn IV: The Gathering

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Sonic the Hedgehog 2

Sonic the Hedgehog 2

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Deadly Weapons

Deadly Weapons

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Alien³

Alien³

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Spookies

Spookies

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Cutting Class

Cutting Class

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Die Omegas

Die Omegas

1977
×
Read the review Edit this entry  
20
Texas Chainsaw Massacre

Texas Chainsaw Massacre

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Zombie Flesh Eaters

Zombie Flesh Eaters

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Moonfall

Moonfall

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Drunken Master

Drunken Master

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Home Sweet Home Alone

Home Sweet Home Alone

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
25
The Fifth Element

The Fifth Element

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Jack Frost

Jack Frost

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Don't Go in the Woods

Don't Go in the Woods

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Operation Kid Brother

Operation Kid Brother

1967
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Spy Who Loved Me

The Spy Who Loved Me

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Halloweentown II: Kalabar's Revenge

Halloweentown II: Kalabar's Revenge

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Seed of Chucky

Seed of Chucky

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Child's Play

Child's Play

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Child's Play 3

Child's Play 3

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Bye Bye Man

The Bye Bye Man

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Exorcist II: The Heretic

Exorcist II: The Heretic

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Henry: Portrait of a Serial Killer

Henry: Portrait of a Serial Killer

1986
×
Read the review Edit this entry  
19
Malignant

Malignant

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Goonies

The Goonies

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
A Talking Cat!?!

A Talking Cat!?!

2013
×
Read the review Edit this entry  
28
Nightmare Sisters

Nightmare Sisters

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
28 Weeks Later

28 Weeks Later

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Agent Cody Banks

Agent Cody Banks

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry