Sort by

Μarco has logged 339 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
The Princess and the Frog

The Princess and the Frog

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Presentation, or Charlotte and Her Steak

Presentation, or Charlotte and Her Steak

1961
×
Edit this entry  
21
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Petrified Forest

The Petrified Forest

1936
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Detour

Detour

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Submarine

Submarine

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Nacho Libre

Nacho Libre

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Dream a Little Dream

Dream a Little Dream

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Pretty in Pink

Pretty in Pink

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Akira

Akira

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Mystic River

Mystic River

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The King

The King

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
A Day in the Country

A Day in the Country

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Halloween

Halloween

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Speedy

Speedy

1928
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Day He Arrives

The Day He Arrives

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Joker

Joker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Boudu Saved from Drowning

Boudu Saved from Drowning

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
In the Tall Grass

In the Tall Grass

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Gomorrah

Gomorrah

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry