Jack has logged 38 entries for films during February 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Climax

Climax

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Clapping for the Wrong Reasons

Clapping for the Wrong Reasons

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
50/50

50/50

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Best Player

Best Player

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Drake & Josh: Really Big Shrimp

Drake & Josh: Really Big Shrimp

2007
×
★★½
Edit this entry  
19
iCarly: iGo to Japan

iCarly: iGo to Japan

2008
×
★★½
Edit this entry  
19
Merry Christmas, Drake & Josh

Merry Christmas, Drake & Josh

2008
×
★★½
Edit this entry  
17
Me Before You

Me Before You

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
We Are Your Friends

We Are Your Friends

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Dark Tower

The Dark Tower

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
Read the review Edit this entry  
14
Pete's Dragon

Pete's Dragon

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Footloose

Footloose

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Burning

Burning

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Road

The Road

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
High Flying Bird

High Flying Bird

2019
×
★★★
Edit this entry  
09
Creed II

Creed II

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Purl

Purl

2018
×
Read the review Edit this entry  
08
Some Analog Lines

Some Analog Lines

2006
×
Read the review Edit this entry  
08
A Catalog of Anticipations

A Catalog of Anticipations

2008
×
Edit this entry  
08
Dig

Dig

2014
×
Edit this entry  
08
Cassette

Cassette

2011
×
Edit this entry  
08
Pioneer

Pioneer

2011
×
Read the review Edit this entry  
07
My Daily Routine

My Daily Routine

2011
×
Read the review Edit this entry  
06
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Valentine's Day Special

Valentine's Day Special

2005
×
Read the review Edit this entry  
05
We Are Your Friends

We Are Your Friends

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Inbetweeners Movie

The Inbetweeners Movie

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Glass

Glass

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
We Are Your Friends

We Are Your Friends

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Starving Games

The Starving Games

2013
×
½
Read the review Edit this entry