Sort by

Joe has logged 427 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Staying Alive

Staying Alive

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Stunt Rock

Stunt Rock

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Roller Boogie

Roller Boogie

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Babylon

Babylon

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Escape from L.A.

Escape from L.A.

1996
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Whale

The Whale

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Clerks III

Clerks III

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Emmet Otter's Jug-Band Christmas

Emmet Otter's Jug-Band Christmas

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Violent Night

Violent Night

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Last Holiday

Last Holiday

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Don't Open Till Christmas

Don't Open Till Christmas

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Silent Night, Deadly Night Part 2

Silent Night, Deadly Night Part 2

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Spiral: From the Book of Saw

Spiral: From the Book of Saw

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
A Very Murray Christmas

A Very Murray Christmas

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Silent Night

Silent Night

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Ruins

The Ruins

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Dead Snow 2: Red vs. Dead

Dead Snow 2: Red vs. Dead

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Deadly Force

Deadly Force

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Bros

Bros

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Lipstick

Lipstick

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Dirty Harry

Dirty Harry

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Casino

Casino

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry