Sort by

TheKing0fComedy has logged 296 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Game

The Game

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Amputee

The Amputee

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Alphabet

The Alphabet

1969
×
★★★★
Edit this entry  
29
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Deep Cover

Deep Cover

1992
×
★★★½
Edit this entry  
26
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★★★
Edit this entry  
24
Withnail & I

Withnail & I

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Scarecrow

The Scarecrow

1920
×
★★★★
Edit this entry  
19
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Big Time

Big Time

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The High Sign

The High Sign

1921
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Big Shave

The Big Shave

1967
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Last Waltz

The Last Waltz

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Diamonds of the Night

Diamonds of the Night

1964
×
Edit this entry  
15
Steamboat Bill, Jr.

Steamboat Bill, Jr.

1928
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Top Hat

Top Hat

1935
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Over the Edge

Over the Edge

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Ski For Two

Ski For Two

1944
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1934
×
★★★
Edit this entry  
02
The Hitcher

The Hitcher

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★½
Edit this entry  
29
Day of the Dead

Day of the Dead

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★★
Edit this entry  
25
The General

The General

1926
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Blood and Black Lace

Blood and Black Lace

1964
×
★★★★
Edit this entry  
24
Stranger Than Paradise

Stranger Than Paradise

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Tattoo Connection

The Tattoo Connection

1978
×
★★
Edit this entry  
22
Death Dimension

Death Dimension

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Tenebre

Tenebre

1982
×
★★★½
Edit this entry  
21
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Teenage Mutant Ninja Turtles

Teenage Mutant Ninja Turtles

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Canine Patrol

Canine Patrol

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Repo Man

Repo Man

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry