Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
Colossal

Colossal

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
View from the Top

View from the Top

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
The Visit

The Visit

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Knock at the Cabin

Knock at the Cabin

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
5 Centimeters per Second

5 Centimeters per Second

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Garden of Words

The Garden of Words

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Honeyland

Honeyland

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Summertime

Summertime

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Putney Swope

Putney Swope

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Ticket of No Return

Ticket of No Return

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Pink Flamingos

Pink Flamingos

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Blue Umbrella

The Blue Umbrella

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Millennium Mambo

Millennium Mambo

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
World Cinema

World Cinema

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Ladykillers

The Ladykillers

2004
×
Read the review Edit this entry  
29
Intolerable Cruelty

Intolerable Cruelty

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Duel

Duel

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Cutie Honey

Cutie Honey

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Every Day

Every Day

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Christine

Christine

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Infinity Pool

Infinity Pool

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Good Morning

Good Morning

2007
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Anthem

Anthem

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Cat's Cradle

Cat's Cradle

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Night Music

Night Music

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Doom Generation

The Doom Generation

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Gumdrop

Gumdrop

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The World of Tomorrow

The World of Tomorrow

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Sky Captain and the World of Tomorrow

Sky Captain and the World of Tomorrow

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Flowers of Shanghai

Flowers of Shanghai

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Zabriskie Point

Zabriskie Point

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
M3GAN

M3GAN

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Thieves' Highway

Thieves' Highway

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Phantom Limb

Phantom Limb

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Donkey Skin

Donkey Skin

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Puss in Boots: The Last Wish

Puss in Boots: The Last Wish

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Antoine and Colette

Antoine and Colette

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
August in the Water

August in the Water

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mad Max Beyond Thunderdome

Mad Max Beyond Thunderdome

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Bug's Life

A Bug's Life

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Vincent

Vincent

1982
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
OPAL

OPAL

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ice Age

Ice Age

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Blob

The Blob

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Party Girl

Party Girl

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry