thelistislife42 has logged 27 entries for films during March 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Manhattan Murder Mystery

Manhattan Murder Mystery

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Big Chill

The Big Chill

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Grand Illusion

Grand Illusion

1937
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dodsworth

Dodsworth

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Hedgehog in the Fog

Hedgehog in the Fog

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Tale of Tales

Tale of Tales

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Hedgehog in the Fog

Hedgehog in the Fog

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Breadwinner

The Breadwinner

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Castello Cavalcanti

Castello Cavalcanti

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Werckmeister Harmonies

Werckmeister Harmonies

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Zero for Conduct

Zero for Conduct

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Taris

Taris

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
À propos de Nice

À propos de Nice

1930
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Alphaville

Alphaville

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Icarus

Icarus

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Icarus

Icarus

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Sanjuro

Sanjuro

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry