Sort by

thelistislife42 has logged 39 entries for films during September 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Big Swallow

The Big Swallow

1901
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
In the Heat of the Night

In the Heat of the Night

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Big Clock

The Big Clock

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Time Machine

The Time Machine

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
El Topo

El Topo

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Le Trou

Le Trou

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
City of God

City of God

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Beautiful Mind

A Beautiful Mind

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Under the Same Moon

Under the Same Moon

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Satantango

Satantango

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Hidden Fortress

The Hidden Fortress

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Allegrophobia (Running Title)

Allegrophobia (Running Title)

×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Cool Hand Luke

Cool Hand Luke

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Witness for the Prosecution

Witness for the Prosecution

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Kill Bill: The Whole Bloody Affair

Kill Bill: The Whole Bloody Affair

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry