Sort by

thelistislife42 has logged 33 entries for films during March 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Last Year at Marienbad

Last Year at Marienbad

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Us

Us

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Umberto D.

Umberto D.

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
They Shall Not Grow Old

They Shall Not Grow Old

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Master

The Master

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Hedgehog in the Fog

Hedgehog in the Fog

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Patriotism

Patriotism

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Pink Floyd: The Wall

Pink Floyd: The Wall

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Emperor's Naked Army Marches On

The Emperor's Naked Army Marches On

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry