thelistislife42 has logged 36 entries for films during September 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Breaking the Waves

Breaking the Waves

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
8½

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Goldfinch

The Goldfinch

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Hidden Figures

Hidden Figures

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Great Beauty

The Great Beauty

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Naked Childhood

Naked Childhood

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
À Nos Amours

À Nos Amours

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
First Man

First Man

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
High Life

High Life

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Logan

Logan

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
mid90s

mid90s

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Embrace of the Serpent

Embrace of the Serpent

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Climax

Climax

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Walk Hard: The Dewey Cox Story

Walk Hard: The Dewey Cox Story

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Anima

Anima

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Vanishing

The Vanishing

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry