Sort by

thelistislife42 has logged 66 entries for films during June 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Mr. Deeds Goes to Town

Mr. Deeds Goes to Town

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Funeral Parade of Roses

Funeral Parade of Roses

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The House Is Black

The House Is Black

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Tall Girl

Tall Girl

2019
×
Read the review Edit this entry  
28
Uncle Yanco

Uncle Yanco

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Musketeers of Pig Alley

The Musketeers of Pig Alley

1912
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Isle of Flowers

Isle of Flowers

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
True Romance

True Romance

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Vast of Night

The Vast of Night

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Anima

Anima

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
George Washington

George Washington

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Garden State

Garden State

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Monsters University

Monsters University

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Green Book

Green Book

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Blue Is the Warmest Color

Blue Is the Warmest Color

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
I Am Not Your Negro

I Am Not Your Negro

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
See You Yesterday

See You Yesterday

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
13th

13th

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Landscape in the Mist

Landscape in the Mist

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Just Mercy

Just Mercy

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry