thelistislife42 has logged 70 entries for films during October 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Sleep Has Her House

Sleep Has Her House

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Kwaidan

Kwaidan

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
An Autumn Afternoon

An Autumn Afternoon

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Onibaba

Onibaba

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hugo

Hugo

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bringing Out the Dead

Bringing Out the Dead

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Misery

Misery

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Conformist

The Conformist

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Shadows of Forgotten Ancestors

Shadows of Forgotten Ancestors

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Cure

Cure

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Delicatessen

Delicatessen

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Rebecca

Rebecca

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Sleepy Hollow

Sleepy Hollow

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Brick

Brick

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
La Belle Noiseuse

La Belle Noiseuse

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
A Few Good Men

A Few Good Men

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Trouble in Paradise

Trouble in Paradise

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Evolution

Evolution

2001
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Gran Torino

Gran Torino

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
The Brood

The Brood

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
Read the review Edit this entry  
11
Mauvais Sang

Mauvais Sang

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Lovers on the Bridge

The Lovers on the Bridge

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry