thelistislife42 has logged 91 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Aquaman

Aquaman

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
Solaris

Solaris

1972
×
Read the review Edit this entry  
30
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dogville

Dogville

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
A Hard Day's Night

A Hard Day's Night

1964
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Solaris

Solaris

1972
×
Read the review Edit this entry  
29
Dekalog

Dekalog

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Decalogue X

Decalogue X

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Night Is Short, Walk on Girl

Night Is Short, Walk on Girl

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Decalogue IX

Decalogue IX

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hunger

Hunger

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Decalogue VIII

Decalogue VIII

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
You Can't Take It with You

You Can't Take It with You

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Adam's Rib

Adam's Rib

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Stage Door

Stage Door

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Decalogue VII

Decalogue VII

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Hustler

The Hustler

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Snatch

Snatch

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Letter from an Unknown Woman

Letter from an Unknown Woman

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dead Man

Dead Man

1995
×
Read the review Edit this entry  
22
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Decalogue VI

Decalogue VI

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Scanner Darkly

A Scanner Darkly

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Far from Heaven

Far from Heaven

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Decalogue V

Decalogue V

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Mind Game

Mind Game

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Night Is Short, Walk on Girl

Night Is Short, Walk on Girl

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Beasts Clawing at Straws

Beasts Clawing at Straws

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Decalogue IV

Decalogue IV

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Decalogue III

Decalogue III

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
Read the review Edit this entry  
18
Kes

Kes

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Romeo + Juliet

Romeo + Juliet

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Fifth Element

The Fifth Element

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Years Like Flowers

Years Like Flowers

2001
×
Read the review Edit this entry  
17
Showtime

Showtime

2020
×
Read the review Edit this entry  
16
Pretty Woman

Pretty Woman

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Lock, Stock and Two Smoking Barrels

Lock, Stock and Two Smoking Barrels

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Decalogue II

Decalogue II

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Fast Times at Ridgemont High

Fast Times at Ridgemont High

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Say Anything...

Say Anything...

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry